Avokado Nedir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado orijini Güney Amerika olan Meksika kökenli tropikal bir meyvedir.Uzun yılardır insanların diyetinde yer almaktadır ancak ülkemizde son zamanlarda popülerliği artmıştır.

Avokadonun yaygın olarak tüketilen üç türü bulunmaktadır. Bunlar:

İlk olarak Meksika tipi ,Guatemala tipi ve Doğu Hindistan tipi olmak üzere üçüdür. Doğu Hindistan tipi Güney Amerika orjinli olup şekli armuta benzemektedir. Yağ içeriği %8’den az olan bu tür -2°C ve üzeri sıcaklıkta yetiştirilebilmektedir. Guetemala tipi  avokadoların  ise aslı Orta Amerika’dır ve  bu avokadolar ise daha yuvarlak  bir görünüme sahiptir, geç olgunlaşır ve yağ içeriği yaklaşık %8-20 arasında değişmektedir. Doğu Hindistan tipine göre soğuğa daha çok dayanıklıdır, -4°C dereceye kadar dayanabilmektedir. Meksika tipi ise diğer çeşitlere göre daha küçük, daha yüksek yağ içeriğine sahiptir (%20’den daha fazla) ve soğuğa en çok dayanan (-6°C’ye kadar) türdür.

Avokadonun büyüme ve gelişme süreci diğer meyvelerden. Meyve hasat edildikten sonra olgunlaşmaya devam etmektedir. Oda sıcaklığında meyve 25 C°’de 5-7 gün içinde olgunlaşmaktadır. Olgunlaşma sırasında meyvede bulunan tekli doymamış yağ asidi (MUFA) miktarı artmakta, çoklu doymamış yağ asidi (PUFA) miktarı ise azalmaktadır.

Aynı zamanda avokadonun depolanma şekli önemlidir. Düşük sıcaklıkta depolama meyvenin yağ içerğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Avokadonun besin ögesi içeriğine bakıldığında:

avokado
Avokado

%72-78 su,  %10-15 yağ,   %7-8 karbonhidrat, %1,9-2,2 protein ve  %5-6 oranında posa içerdiği belirlenmiştir. Yağ asidi örüntüsü değerlendirildiğinde, ortalama olarak %67,1’inin MUFA, %14,5’inin PUFA ve %14,5’inin ise doymuş yağ asidinden oluştuğu belirlenmiştir.

Mikrobesin ögesi içeriğine baktığımız zaman diğer meyvelere göre yağda  eriyen  vitaminler  ile folik asit ve B1  vitamininden daha zengindir ,ayrıca K, Mg ,Na ,P ve S minerallerinin miktarlarının fazla olduğu araştırmalar sonucu görülmektedir.

Peki, faydaları nelerdir?

 • Protein açısından oldukça zengindir:
 • Sebzelerle birlikte tükettiğiniz zaman onlardan aldığın faydayı arttırır: Tek başına çok güçlü bir vitamin ve mineral kaynağı ancak yalnızca bu özelliğiyle kalmıyor, yanında tükettiğiniz sebzelerden maksimum faydayı sağlamanıza yardımcı oluyor. Yapılan bazı araştırmalarda yeşil salatalara avokado ilave etmenin antioksidanların emilimini olduğundan daha fazla arttırdığı tespit edilmiştir.
 • Spor öncesi ve spor sonrası beslenme için ideal bir besin: Avokado içerdiği yüksek oranda potasyum sayesinde spor öncesi ve sonrası beslenmede ideal besinler arasında gösteriliyor.  Bu kadar önemli olmasının sebebi; potasyumun vücuttaki elektrolik ve sıvı seviyesini düzenlemedeki rolü.
 • Ağrı kesici özelliği bulunur: Avokado anti inflamatuar özelliği olan bir besin. Dolayısıyla ağrı, ateş ve inflamasyonu azaltma etkisi bulunuyor.
 • Kilo vermeye yardımcı olur: Avokado doymamış tekil yağlar içeriyor. Bu yağlar da vücut için oldukça faydalı olmakla birlikte uzun süreli tokluk hissi veriyor ve bu sayede daha az kalori almanıza yardımcı oluyor. Avokado içeriğindeki oleik asit ile beyinde tokluk hissi yaratan merkezi tetikliyor.
 • Kolesterolü düşürür, kalp dostudur: Avokado kötü kolesterolü ( LDL ) düşürerek iyi kolesterolü ( HDL ) arttırır. Trigliserid seviyesinin azalmasını destekler.
 • Bazı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olur: Avokado anti enflamatuar ve antioksidan özelliği ile prostat kanseri ve cilt kanseri gibi kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olur.
 • Avokado kan basıncını dengeler: Avokado içeriğindeki yüksek oranda potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur.
 • Vücudu mevsimsel hastalıklardan korur: Avokado bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsim geçişlerinden kaynaklanan hastalıklardan korunmaya yardımcı olur ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
 • Göz sağlığının korunmasına yardımcı olur: Avokado yüksek oranda lutein içeriğiyle göz sağlığını korur
 • Yüksek oranda fiber içerir: Avokado kendi ağırlığının yüzde 7 ‘si kadar fiber içerir. Yeterli fiber tüketimi sindirim sistemi sağlığını korur, sindirimi kolaylaştırır, kan şekerini düzenler ve midede bulunan iyi bakterileri besleyerek bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Vücuttaki serbest radikallerle savaşır: Avokado içerdiği yüksel E vitamini ve antioksidan ögeler sayesinde vücuttaki serbes tradikallerin düşmanıdır.
 • Ağız sağlığı için önemlidir: Avokado anti bakteriyel özelliği sayesinde hem nefesin tazelenmesine hem de ağızda oluşan bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak ağız sağlığını korur.
 • Regl düzeninin sağlanmasına yardımcı olur
 • Cildi korur ve besleyerek nemlendirir: Avokado içerisinde bulundurduğu faydalı yağlar ve yüksek vitaminlerle cilt için harika bir alternatiftir ve birçok kozmetik ürünün içerisinde yer almaktadır. Cildi ferahlatır ve rahatlatır. Cilt yaralarına karşı iyileştirici özelliği vardır.

Stj. Diyetisyen Gözde Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.