Koronavirüs’ten Korunmak Ve Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

En Güçlü Duvarımız: Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirelim

Dünyayı etkisi altına alan korona salgını son 1 yıldır gündemimize oturdu. Korona ile beraber en çok konuşulan konu da bağışıklık …

Bağışıklık sistemi, canlıları hastalılara karşı korumak amacı ile patojen ve tümör hücrelerini tanıyarak onların yok edilmesini sağlamaya çalışan işleyişin toplamıdır. Sistem, canlı vücuduna giren tüm yabancı maddeleri tarar ve anormal yapıları tanıyarak onlara engel olmaya çalışır ve savunma mekanizması olarak antikor ve antijenler oluşur. İmmünite antikorlarla vücudu korumaktır. Canlı vücudu doğal olarak vücudu korumaya çalışmaktadır. Bu koruma yeteneğine de immünite denilmektedir.

Peki bağışıklık sistemini güçlendirmek, virüsten koruyor mu? Virüslerin sebep olduğu hastalıklarda bağışıklık sistemi büyük bir etken. Kendimizi hastalıktan korumak, hastalığı en hafif haliyle atlatmak için bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız şart. Ama bu uygulamanın yanı sıra korona ile mücadelede yapılması gereken en önemli şeylerden biri de hastalığın yayılmasını önlemek için gerekli tedbirleri almaktır.

Yeterli ve Dengeli Beslenin

Bağışıklık sistemi kompleks bir yapıya sahiptir ve onu güçlendirmenin tek ve mucizevi bir yolu yoktur. Güçlü bir bağışıklık sisteminin temellerinden birisi yeterli ve dengeli ve beslenmektir. Sadece vitamin ve mineral bakımından zengin bir beslenme programı uygulamakla güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olamayız. Çünkü sistemin güçlü olması alınan protein miktarına, esansiyel yağ asitlerine, karbonhidrata, yani dengeli beslenmeye de bağlıdır. Yani yeterli protein tüketmezsek, vücudumuz enfeksiyonlara karşı zayıf kalabilir. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için bazı yiyeceklere yönelmek yerine kendimize dengeli bir beslenme programı oluşturmalıyız.

Vitamin ve Mineral Desteği

Vitamin ve mineraller dengeli beslenmenin bir parçası olduklarında bağışıklık sisteminin en etkili oyuncularıdır. C vitamini ve E vitamini de vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına destek olan çok güçlü bir antioksidandır. Portakal, mandalina, greyfurt, kivi gibi kış meyveleri, Ispanak, dolmalık biber, brüksel lahanası C vitamini kaynağı besinler arasında. Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği ve fındık da E vitamininden zengindir.

Vücutta yaklaşık 200 biyokimyasal etkisi olan B6 vitamini, bağışıklık sisteminizin çalışmasında çok önemli rol oynar. B6 vitamininin yüksek olduğu yiyecekler; muz, tavuk  göğsü, ton balığı, fırında pişmiş patates ve nohuttur. Bunların dışında A vitamini, D vitamini, diğer B grubu vitaminleri, selenyum, çinko, demir gibi mineraller de bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli rol oynarlar.

Probiyotik Desteğinin Önemi

Probiyotik bakterileri artık hepimiz sıkça duyuyoruz. Vücudumuzu zararlı bakterilere karşı koruyan, enfeksiyonların önlenmesine yardımcı olan bu dost bakteriler bağışıklığımızı da güçlendiriyor. Özellikle vücut direncinin kırıldığı mevsim geçişlerinde ve kış aylarında ve şu korona günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmek adına probiyotik içeren besinlerin tüketimi önem kazanıyor. Doğal olarak fermente edilmiş süt ve süt ürünlerinde veya diğer fermente yiyecek ve içeceklerde bulunur, aynı zamanda ‘supleman’ (toz ve tablet) olarak kullanılır. Yoğurt, kefir, lahana turşusu diyetinize rahatlıkla ekleyebileceğiniz probiyotiklerdendir.

Koronavirüs’ten Korunmak ve Yayılmasını Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

 1. Güne kahvaltıyla başlayın ve herhangi bir sağlık probleminiz yoksa her gün 1 yumurta tüketin.
 2. Tam tahılları tüketmeyi ihmal etmeyin.
 3. Susamasanız bile gün içinde en az 2 litre su içtiğinizden emin olun.
 4. Haftada en az 3 kez sofranızda kuru baklagillere yer verin.
 5. Yağlı tohumları beslenmenize ekleyin. Badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, fındık  gibi yağlı tohumlar bağışıklık sistemini destekleyen vitamin E içerirler. 
 6. Her gün 5 porsiyon taze sebze ve meyve tüketin
 7. Tek bir meyve veya sebzeye odaklanmadan rengarenk ve çeşitli beslenmeye özen gösterin, farklı sebze ve meyveleri tüketerek her birinin kendine özel faydalarından yararlanabilirsiniz.
 8. Yoğurt, kefir, lahana turşusu gibi besinlere besinlere sofranızda yer verin
 9. Haftada en az 2 kez omega-3 bakımından zengin balık tüketin.
 10. Ellerinizi sık sık sabunlu su ile en az 20 saniye olacak şekilde yıkayın.
 11. Mümkün olduğunca kalabalık ortamlara girmeyin, sosyal izolasyon hastalığın yayılmasını önlemek için çok önemli.
 12. Ellerinizi gözlerinize, ağzınıza, burnunuza sürmeyin.
 13. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bir peçete veya bez ile kapatın ve sonrasında hemen kullandığınız şeyi atın.
 14. Bu konuda çıkan asılsız haberlere, efsanelere kulak asmayın. Dünya Sağlık Örgütü ve kendi Sağlık Bakanlığımızın verileri en doğrusu. 

Diyetisyen Elif Doğancı

2 thoughts on “Koronavirüs’ten Korunmak Ve Bağışıklık Sistemi Güçlendirme

 • 2 Şubat 2021 tarihinde, saat 16:45
  Permalink

  Selamlar Elif Hanım. Şu anda 24 yaşındayım ve yaklaşık 3 sene önceye kadar çok dengeli ve düzenli beslenirdim. Şayet yaşadığım stres ve sıkıntılardan dolayı yemek yemekten uzaklaştım ve şu anda sabah yapmış olduğum bir kahvaltıdan sonra hiçbir şekilde açlık hissetmiyorum. Hatta açlık hissimi başım çok fazla döndüğü zaman hissediyorum. Kansızlığım ve demir eksikliğimde oldukça fazla. Bir türlü eskisi gibi dengeli beslenme alışkanlığımı kazanamadım. Bu durum için görüşünüzü almak istiyorum.
  Teşekkürler.

 • 3 Şubat 2021 tarihinde, saat 14:02
  Permalink

  Merhabalar Mine Hanım. Öncelikle bana ulaştığınız için canı gönülden teşekkür ediyorum. Yaşadığınız psikolojik durumu ya da stresin boyutunu bilmediğimden yorum yapamıyorum ancak stresin vücuda ciddi anlamda zararlar verdiğini ve en çok da beslenmemize etkisi olduğunu söyleyebilirim. Genel kapsamlı bir inceleme için sizi dyt_elifdoganci instagram hesabımdan bana ulaşmaya davet ediyorum. Pandemi süreciyle beraber görüşmelerimi ordan sağlayabiliyorum. Size daha etkin yardımcı olmak isterim bu sebeple bana oradan iletişim sağlarsanız sizinle ilgileneceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.