Mısır püskülü nedir? Faydaları nelerdir? Nasıl tüketebiliriz?

Zayıflamak ve vücuttaki ödemi uzaklaştırmanın yanı sıra sağlık üzerinde saymakla bitiremeyeceğimiz olumlu etkileri olan ‘mısır püskülü” nedir ve bu faydalı ürünü nasıl kullanabiliriz?

Mısır püskülü bir diğer adıyla mısır ipeği , dişi mısır bitkisinin çiçeğinden köken alan ve bitkinin tozlaşmasında ve büyümesinde rol alan sarımsı ipliğe benzer yapıdır.Geleneksel tıpta Çin Amerika,Fransa ve ülkemizde  sağlık üzerine olumlu etkileri bilinmekte ve çeşitli hastalıklarda tedavi yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.Yapılan çalışmalarda bitkideki flavonoidler ve terpenoidler gibi biyoaktif bileşenler sayesinde sağlık üzüerinde birçok yararlı etkilerinin olduğu gösterilmiştir.Bitkideki flavonoidler ve terpenoidler gibi biyoaktif bileşenler sayesinde  sağlık üzerinde birçok olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.

Geleneksel tıpta prostatit, sıtma, idrar yolu enfeksiyonları (İYE) ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarda kullanıldığı bilinmektedir.

Mısır püskülü faydaları nelerdir?

Antienflamatuar özelliğe sahiptir.

Serbest radikaller reaktif oksijen türleri ve reaktif nitrojen türleri, vücudumuz tarafından çeşitli metabolik olaylar sonucunda meydana gelen doğal bileşiklerdir ve vücutta artışı sağlık üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturmaktadır. Bu olumsuz sonuçlar vücutta kanser, çeşitli sistemik (gastrointestinal sistem ve kardiovasküler hastalıklar) ve  metabolik hastalıklara(diyabet, obezite, hiperlipidemi vb.) sebebiyet vermektedir. Serbest radikaller ve antioksidanlar arasında sağlanan  denge ile fizyolojik sistemler korunur. 

Mısır püskülü yapısında bulunan fenol ve flavonoidler sayesinde güçlü bir antioksidant özelliğe sahiptir.Yapılan çalışmalar diüretik etkisi sayesinde Özellikle  yineleyen üriner enfeksiyonların önlenmesinde mısır püskülünün etkin bir fitoterapik ajan olduğunu göstermiştir.

Kan şekerini düzenlemede etkilidir.

Vücutta biriken toksik maddeler, şeker hastalığının tedavisinde ve hastalığa bağlı  komplikasyonların ilerlemesinde kritik bir rol oynar. Mısır püskülü sahip olduğu antiinflamatuar özellik sayesinde, şeker hastalığı tedavisinde kullanılan geleneksel bir ilaçtır.  

Kan basıncını dengeler.

Diüretik ve ürikosurik özelliği sayesinde kan basıncını dengeler veACE’Yİ inhibe ederek  kan basıncını düşürmek adına kullanılabilir. Ayrıca bu sayede ödem oluşumunu engeller. Elbette mısır püskülü  yüksek tansiyon hastalarında uygun dozlarda ve hekim/diyetisyen kontrolünde kullanılmalıdır.

Kolesterol üzerine olumlu etkileri vardır.

Yapılan bir çalışmada yüksek yağlı diyetle mısır püskülü takviyesi alan çalışma grubunda, kan şekeri  seviyelerini iyileştiği ve hepatik kolesterol seviyelerinin azaldığı görülmüştür.

Zayıflamaya yardımcıdır.

Mısır püskülü, geleneksel olarak kilo kaybının uyarılmasında ve sistit üriner enfeksiyonlar ve obezite tedavisinde kullanılmıştır . Obezite ile mücadelede kullanılabilir ve yağ hücresi oluşumunu engeller

Sakinleştirici ve yorgunluk giderici bir etkiye sahiptir.

Fareler üzerinde yapılan bir deneyde 14 gün boyunca verilen 100-400 mg/kg alımda yorgunluk önleyici ve sakinleştirici etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır.

Uygun doz nedir?

Araştırmalarda görüyoruz ki mısır püskülü kullanımının net bir dozajı yoktur fakat kilogram başına 10 gram kullanılması önerilmektedir.Herhangi bir toksitite veya yan etki görülmemiştir.

Mısır püskülü kullanımda dikkat edilmesi gerekenler

  • diüretik kullanımında
  • tansiyon ilacı kullanımında
  • diyabetik ilaç kullanınımda
  • anti-enflamatuar ilaç kullanınımda
  • kan sulandırıcı ilaç kullanımında
  • mısır alerjiniz varsa tüketilmeden önce doktorunuza danışın.

Mısır püskülünü nasıl kullanabiliriz?

Mısır püskülü zayıflamaya yardımcı etkisinden dolayı sıklıkla bitki çayı olarak tüketilmektedir.

Diyetisyen tavsiyeli mısır püskülü çayı tarifi:

2 tatlı kaşığı mısır püskülü

2 tatlı kaşığı kiraz sapı kurusu

1 orta boy mürdüm eriği

1,5 su bardağı kaynamış su

Tüm malzemeler birleştirilir ve 10-12 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek tüketilir.

”Özetle; geleneksel tıpta da sıklıkla kullanılan mısır püskülü çeşitli enfeksiyon durumlarında, kan şekerini ve kan lipid profilini dengelemede, kardiovasküler hastalıklardan korunmada ve zayıflamada yardımcı bir fitoterapik üründür. Elbette tüm bu çalışmalar net bir sonuç için daha fazla araştırma gerektiğini destekler niteliktedir.”

Diyetisyen Berfin Kırmızı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.