Ödem Nedir? Ödem Belirtileri Nelerdir? Ödem Atıcı Besinler Ve Tarifi

Ödem dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle genellikle bacak, ayak, kol ve ellerde oluşan şişliklerdir. Küçük bir alanı veya tüm vücudu etkileyebilir.


VÜCUTTA ÖDEM NEDEN OLUŞUR?


Hareketsizlik, ısı, ilaç kullanımı, iklimsel faktörler, tuzlu besin tüketimi, menstürasyon ve hamilelik, çeşitli hastalıklar(kalp hastalığı, böbrek hastalığı, tiroit, lenfödem, karaciğer hastalığı vb.)

ÖDEM BELİRTİLERİ


Göz kapakları, eller ve ayaklarda şişlik, ağırlık artışı, bacaklarda aşırı terleme, yüksek kan basıncı, nabızda artış en sık görülen belirtilerdir.

ödem bacak

ÖDEMİ ENGELLEMEK İÇİN NE YAPILABİLİR?

Yeterli miktarda su tüketilmelidir. Sodyum alımı azaltılmalıdır. Kilo kontrol altında tutulmalıdır. Egzersiz yapılmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. ( Salamura, tuzlu besinler, fazla et ve hamur işi gıdalar alkol, kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. )

ÖDEM ATICI BESİNLER NELERDİR?

 1. Kiraz sapı
 2. Ananas
 3. Maydanoz
 4. Kereviz sapı
 5. Salatalık
 6. Biberiye
 7. Yeşil çay

Not: Kiraz sapını hamileler, böbrek ve karaciğer hastaları gün içersin de sıvı tüketimi az olan kişiler kullanmaya dikkat etmelidir.

ödem

Ödem atıcı tarif ve malzemeleri

 • 1 adet maden suyu
 • 1 kupa demlenmiş yeşil çay
 • Yarım limon veya suyu
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 1 adet elma
 • Su

Sıvıları sürahiye döküyoruz. Elmayı ve limonu da dilimleyip ekliyoruz. Tarçını da atıp kalan kısmı su ile tamamlıyoruz. Oda sıcaklığında biraz bekletip 2 gün tüketiyoruz. Afiyet olsun.

Stj. Diyetisyen Tuğba PANCAROĞLU 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.