Yeşil Mercimek Nedir? Yeşil Mercimeğin Faydaları

Yeşil mercimek evlerimizde bulunan çokça kullandığımız bir kurubaklagildir. Gerek çorbada olsun gerek yemek ve salatalarda olsun hepimizin alışık olduğu bir tattır. Kurubaklagiller içerisinde protein bakımından oldukça zengin bir yerde bulunmaktadır. Çiğ 1 çay bardağı yeşil mercimek yaklaşık 200kkaldir ve yaklaşık 15gr protein içerir. Buda yetişkin 60 kilo bir kadının protein ihtiyacının yaklaşık 4 te 1idir. Bu yüzden normal beslenme alışkanlıklarına sahip bireylerin yanı sıra vejetaryen ve vegan beslenme şekline sahip bireyler içinde oldukça önemli bir protein kaynağıdır. Peki, tüm faydası sadece çok iyi bir protein kaynağı olması mı? Tabi ki de hayır Gelin diğer faydalarına da birlikte bakalım

-Öncelikle dediğimiz gibi harika bir bitkisel protein kaynağadır.

-Lif açısından oldukça zengindir.

-Demir içeriği yüksektir. Anemisi olan kişiler tarafından tüketilmesi önemlidir. Özellikle c vitamini içeren kaynaklarla tüketildiği zaman demir yararlanımı daha yüksek olur.

-Yüksek folat içeriğine sahiptir. Özellikle hamilelik döneminde olan kadınlar için hayvansal folat kaynaklarını tüketemiyorlarsa vegan veya vejetaryen bir beslenme şekline sahipse yeşil mercimek çok doğru bir besindir. Çünkü çok iyi bir folik asit kaynağı olacaktır bu da hamilelik esnasında bebekte nöral tüp defekti görülme riskini azaltır.

-Magnezyum yönünden zengindir.

-İçerdiği çözünmeyen posa sayesinde bağırsak hareketlerini düzenleyip sindirime yardımcı olur.

-Düşük glisemik indekse sahiptir, kan şekerindeki ani dalgalanmaları önler.

-Anne sütünü arttırıcı etkiye sahiptir. Ancak vücutta gaz üretimini arttırabileceği için bebeklerde gaz oluşumunu arttırabilir bu yüzden ölçülü ve dikkatli olmak gerekir.

-Kan kolesterol seviyelerini dengeler. Kötü kolesterol diye adlandırdığımız LDL’yi düşürür.

Gördüğünüz üzere faydaları saymakla bitmiyor. Yeşil mercimeği hafta 2-3 kez ister çorba olarak ister yemeklerinizde isterseniz de salatalarınızda size eşlik edebilir. Afiyet olsun

Stj. Diyetisyen Gözde Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.