Adet (Regl) Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancıları bazı dönemler kanamadan önce başlar. Kanamanın yoğun olduğu günlerde ise daha yoğun hissedilen, karında ve rahim bölgesinde kramplar biçiminde ortaya çıkan sancıya ‘adet sancısı’ adı verilir. Tıbbi adı “dismenore”dir. Adet sancısı esnasında hissedilen kramplara; mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü, çarpıntı, bel ve sırt ağrısı, yorgunluk, grip vb. Hisler eşlik edebilir. Özellikle migreni olan hastalarda baş ağrılarında artış olabilir. Bu dönemde; iş ve sosyal hayat olumsuz etkilenir. Sinirlilik, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı meydana gelebilir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet döneminde, rahim içindeki kanamanın kontrollü bir biçimde atılması için rahim kasılır. Rahimde üretilen “prostoglandin” adı verilen kimyasallar bu kasılmalara yol açmaktadır. Rahim kasılmasına bağlı şekilde rahme giden kan akımı ve dolayısı ile oksijen azalır, bu şekilde ağrı hissedilir.

Sıcak Su Torbası Kullanın

Bir havluyu ısıtarak veya bir sıcak su torbası yardımı ile alt karnınıza bastırabilirsiniz. Sıcaklık kan dolaşımınızı hızlandıracak ve bu şekilde ağrınız azalacaktır.

Gevşemek İçin Egzersizler Yapın

Yatağınıza uzanarak önce vücudunuzu gevşetin. Bunu yaparken nefesinize odaklanarak yavaş ve derin nefesler almaya dikkat edin. Ağrı sebebiyle vücudunuz gerildiği için gevşeme egzersizleri sizi rahatlatacak ve ağrınızı azaltacaktır.

Adet Sancısına İyi Gelen Besinler;

Zencefil: Bir demlik su kaynattıktan sonra limon ile birlikte birkaç parça zencefili soyup demliğin içerisine atın. Günde 3 bardak tükettiğinizde ağrının azalacağını göreceksiniz. Dilerseniz içerken tatlanması içerisine bal da katabilirsiniz.

Fesleğen: Fesleğeni suda kaynatıp bardağın ağzını kapatarak 15-20 dakika demleyin. Günde bir bardak tüketmeniz halinde sancıları azaltacaktır.

Tarçın: Sıcak bir bardak suya bir çay kaşığı tarçın atın ve çözünmesi için iyice karıştırın. Dilerseniz soğuduktan sonra içerisine bal da ekleyebilirsiniz. Günde 3 bardak tüketmek, ağrılarınıza iyi gelecektir.

Şeker Kamışı Pekmezi: Demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından zengindir. Kan pıhtılaşmasını azaltır. Rahim duvarları kaslarını yatıştırmaya yardımcı olur. Böylelikle adet ağrılarını hissetmemeye başlarsınız.

Papatya Çayı: Bir demliğe 2 veya 3 kaşık kurutulmuş papatya çayı ekleyin ve 10 dakika kaynatın. İçmeden önce bal ya da limon karıştırabilirsiniz.

Maydonoz: 300ml suya birkaç dal maydanoz ekleyin ve 5-6 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra tüketin. Günde 1 veya 2 bardak tüketirseniz ağrılarınız azalacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.