Arpacık Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Hordeolum olarak da bilinen arpacık, toplumda bir hayli yaygın bir rahatsızlık olmakla beraber temel nedeni göz kapaklarında bulunan yağ bezelerinin tıkanmasıdır. Göz kapağının dış kısmında, kirpiklere yakın olan yağ bezelerinin tıkanmasıyla bezelerinin içinde kalan parazitler, arpacık oluşumuna yol açar. Başta küçük olan kızarıklık şeklindeki arpacık, bazı durumlarda göz kapağının şişmesine ve kapanmasına neden olabilir. Gözde yaşarma, göz kapağı ağrısı ve şişlik gibi belirtiler ile karakterize olan arpacığın görüntüsü ise çıban veya sivilce gibidir.

Sıcak Kompres Uygulayın

Arpacık için evde uygulanması tavsiye edilen tedavi yöntemlerinden biri göze günde 2-3 defa 10-15 dakika boyunca sıcak kompres uygulamaktır. Bu uygulama bu alandaki dolaşımı arttırır, arpacığın patlamasını ve boşalmasını hızlandırmaktadır.

Sarımsaklı Su

1 adet sarımsak eklenen suyu kaynatın ve soğumaya bırakın.Kaynama esnasında sarımsak, antibiyotik etkisini suya bırakacaktır.Soğuyan bu suyu pamuk yardımı ile gözünüze sürün ve göz çevresine masaj yapın.İlk uygulamada mikrobu kıracaktır; fakat birkaç defa denemeniz tavsiye edilir.Arpacık geçene kadar bu önerimizi deneyebilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayında bulunan antioksidan maddeler, arpacığa sebep olan iltihabı temizleyecektir.

Poşet Çay

Demlenen poşet çay ile göze masaj yaparak yeni oluşan arpacığı yok edebilirsiniz.Gün içinde 2 veya 3 defa uygulama ile arpacığı iyileştirmiş olacaksınız.

Maydonoz Suyu

Maydonoz yapraklarını doğramadan cezve içinde kaynatın.Kaynayan maydonoz suyunu soğutun.Soğuk şekilde kullanacağınız maydonoz suyunu bir tonik olarak gözünüze uygulamalısınız.Arpacık olan gözünüze maydonozlu toniği sürün ve göz çevresini silin.Birkaç defa silme işlemini tekrarlayın.Arpacık olduğu zaman sabah ve akşam, bu su ile gözünüzü temizleyip arpacıktan kurtulabilirsiniz.

Zerdeçal

Zerdeçalın güçlü yönlerinden biri de mikrop kırmasıdır.Vücudun herhangi bir noktasında oluşan enfeksiyon zerdeçal ile yok edilir.Zerdeçal dilimlerini sıcak suda biraz bekletin ve bu suyun soğumasını sağlayın.Sıcağını kaybeden zerdeçallı suyun içine makyaj pamuğunu batırarak suyu alın.Makyaj pamuğunu da kullanarak göz çevresini ve arpacık olan bölgeyi silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.