Burun Akıntısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısı Neden Olur?

Burun akıntısı, burun dokularını tahriş eden veya buradaki iltihabi süreci uyaran herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Soğuk algınlığı, grip, alerjiler burun akıntısına neden olabilir.

BURUN AKINTISI NASIL GEÇER?

Burun Akıntısına Tuzlu Su

Mukusu incelten ve burun akıntısının oluşturmuş olduğu tahrişi azaltan tuzlu su mikropları da vücuttan atıyor. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı sofra tuzu ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Ardından bir damlalık yardımı ile burun deliklerinize bu karışımdan birer damla damlatın.

Burun Akıntısına Sarımsak

Antibakteriyel ve antiseptik özelliklerinde olan sarımsaktan yararlanmak için onu çiğ olarak tüketebilirsiniz veya bir bardak suya üç diş sarımsak katarak kaynatabilir, karışımı süzdükten sonra bir kaşık bal ekleyerek içebilirsiniz.

Hardal Yağı

Antibiyotik özellikler içeren hardal yağı bakterilerle savaşarak burun akıntısına çözüm olabiliyor.

Bitki Çayları İçin

Sıcak bitki çayları burun akıntısı için çoğunlukla soğuk içeceklerden daha yararlıdır. Bazı bitki çayları, hafif burun açıcı otlar içerebilir. Papatya, zencefil, nane ya da ısırgan gibi anti inflamatuar ve anti alerjik özelliklerinde otlar içeren çaylar tercih edilebilir. Maksimum fayda sağlamak için bir bardak kafeinsiz sıcak bitki çayı yapıp içmeden önce buharı teneffüs edilebilir. Boğaz ağrısı sıklıkla burun akıntısına eşlik eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.