Karın Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Bağırsak sebepli olan karın ağrısında iltihabi bir olay ise kendini iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi belirtilerle gösterir. Ani başlayan karın ağrısı her yaşta insanda görülebilir. 

Karın Ağrısı Sebepleri

Stres İshal, kabızlık, gaz, besin alerjileri, gıda zehirlenmesi, laktoz intoleransı, mide gribi (gastroenterit), hazımsızlık, asit reflü, gastrit, ülser,
apandisit, fıtık, bağırsak tıkanması, kanserler, safra kesesi iltihabı (kolesistit),safra taşı, kadınlarda adet sancıları, böbrek taşı, akciğer ve karaciğer iltihabı, gastroözofageal reflü (özofajit), karın kası hasarı
kalp krizleri, kadın ve erkek üreme organlarının hastalıkları
kan hastalıkları, morfin gibi maddelerin zehirlenmeleri, şeker hastalığı gibi sebepleri içerir.

Ballı Su Yönetmi

Bal ve ılık su bağırsak sistemini harekete geçirir ve kabızlığa hemde da karın ağrınızı yitirmenize yardımcı olur.

  • Papatya çayı,Mide ağrısını da geçirir. Bir fincan suyu kaynatın içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş papatya atın. 10-15 dakika demlendikten sonra papatya çayını süzerek içebilirsiniz.

Maden Suyu İçin

Gazlı içecekler, biriken gazın çıkışını sağlayan geğirme refleksini başlatarak midenin sakinleşmesini sağlayabilir.

Karnınızı Sıcak Tutun

Eğer evde bir ısıtıcı yastık bulamazsan, bir bezi sıcak suyla ıslat ve karnının üzerine koy. Gerektiği kadar orada tutun.

Karnınıza Masaj Yapın

Karnının alt ve üst kısmına dairesel hareketlerle iki parmağını kullanarak yavaşça basınç uygulayın.

Karın Ağrısı Ne Durumda Tehlikelidir?

Örneğin, viral gastroenterit şiddetli karın ağrısına; kolon kanseri ya da erken apandisit yalnızca hafif ağrılara neden olabilir. Ani ve beklenmedik şekilde ya da yemekten sonra başlayan şiddetli karın ağrısı; özellikle ishalin eşlik ettiği belirli bir alanda yoğunlaşmışsa tıbbi acil durum olarak kabul edilmelidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.