Kepeğe Ne İyi Gelir? Kepek İçin Ne Yapılmalı?

Saçların arasında görülen pul pul olmuş ölü derilere kepek adı verilmektedir. Dışarıdan bakıldığında kötü bir görünüme sebep olan kepek sorunu, sanki saçlar kirliymiş ve kişi bakımsızmış izlemine yol açar. Kepeklenme, esasında cildin kendisini yenileme sürecidir. Bu süreçte cildin kendisini yenilemesi için bir yandan yeni hücreler oluşurken öte yandan ölü deri hücreleri atılır. Bu durumun daha hızlı ilerlemesi ve ölü hücrelerin birikmesine bağlı şekilde kepeklenme gözle görülür bir hal alır.

Sirke

Sirke saç köklerini besleyen ve aynı şekilde kepekleri engelleyen özelliği bulunmaktadır. Sirke tam bir anti bakteriyel besin kaynağıdır. Dolayısıyla saçlarınızı yıkadıktan sonra nemli bir şekilde sirke ile saç köklerinizi güçlendirebilirsiniz. Saçlarınızı sirke ile en az yarım saat bekletmeniz gerekmektedir. Sirke saçları oldukça diri tutacaktır. Ayrıca saçlarda kırılmalar da varsa onları da engelleyecektir. 

Limon Suyu

Limon suyu saçları besler ve kepekleri yok eder. Saç köklerini besleyen limon suyu ayrıca saçları güçlendirdiği gibi kepekleri de ortadan kaldırır. Limon suyunu kullanmadan önce saçlarınızı iyi bir şampuanla yıkamanız gerekmektedir. Saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra nemli bir şekilde limon suyunu saçlarınıza sürebilirsiniz. 

Aloe Vera

Saçları yumuşatan aloe vera, hemde saç köklerini güçlendirir ve koparak dökülmelerin önüne geçer. Kepek sorunun nedenlerinden biri ise kuru saç derisidir. Aloe vera, kuru saç derisini yumuşatarak kepek sorununu ortadan kaldırır. Aloe verayı duş öncesinde saçlarınıza masaj yaparak uygulayınız. Masaj sonrasında 10 dakika bekletin ve durulayın. Bu uygulamayı kepek sorunu tamamen ortadan kalkana kadar uygulayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Sakinleştirici özelliği ile bilinen lavanta yağı, cilt ve saç sağlığına önemli katkılarda bulunur. Ayrıca pek çok kozmetik ürünün içeriğinde de lavanta yağına rastlamak mümkün. Sıkılaştırıcı özelliğe sahip olan lavanta yağı, saç derisinin sıkılaşmasını sağlayarak derinin daha pürüzsüz daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Lavanta yağı badem yağı gibi taşıyıcı yağlar ile karıştırılıp uygulanırsa kepek probleminden kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının potansiyel antimikrobiyal fonksiyonları, kepek oluşumuna neden olabilecek mikrobik faktörlerle savaşır. Nemlendirme özelliği ise cildin nemini arttırmaktadır, egzama ve kepek belirtilerini azaltabilir.

Zeytinyağı

Kepekten kurtulmak için en basit ev çözümlerden biri de zeytinyağıdır. Zeytinyağı, kepek problemi için kalıcı bir çözümdür. Zeytinyağı hemde kuru cildi nemlendirir ve saç derisi kuruysa bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz. Kafa derinize bir miktar zeytinyağı dökün. Sonra sıcak su ile ıslatılmış ve sıkılmış, sıcak havluyu başınıza sarın. Daha sonrasında 40 dakika bekleyin ve her hafta bu uygulamayı tekrarlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.