Koronavirüs (Covid-19) Ne İyi Gelir?

COVİD-19 NEDİR?

Solunum yoluyla yani, çok kısa sürece geniş kitlelere ulaşabilip hastalandırabilecek bir bulaşma yoluyla bulaşan, Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür.

COVİD-19 BELİRTİLERİ

Ateş, öksürük ve nefes darlığı, belli başlı sözü edilen belirtiler. Ancak her çeşit solunum yolu hastalığı belirtilerini dikkate almakta yarar var. Burun akıntısı, halsizlik, vücut ağrısı da belirtiler arasında yer almakta. Virüsle karşılaştıktan sonra genelde 2 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkıyor ama bu süre 14 güne kadar uzayabiliyor. Virüsün ilerlemesi durumda ise kimi zaman zatürre gibi hastalıklara yol açabilmektedir.

COVİD-19 süreci içerisinde hepimiz aciliyet gerektirmeyen durumlar dışında evimizde kalmaya önem vermekteyiz. Yapmamız gerekli olan en önemli şey dengeli ve düzenli beslenmektir.Bu durumda hastalığın bizlere yarattığı algılardan ötürü evlerimizde doğal yöntemler ile şifa bulmaya gayret göstermekteyiz. Bundan dolayı bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besinleri paylaşıyorum.

Bağışıklık güçlendirici beslenme önce dengeli beslenme ile başlar. 4 besin grubundan yeterli derecede beslenilmeli. Bunlar; süt ve ürünleri, et grubu, sebze-meyve grubu ve tahıllardır. Bu gruplar içerisinde enfeksiyon ile baş etme konusunda son derece başarılı besinler var. Özellikle rengarenk çeşitli sebze ve meyveler çeşitli antioksidan ve lif içerikleri sebebiyle değerli.

HAFTADA 3 PORSİYON BALIK TÜKETİLMELİ

Başta balık olmak üzere semizotu ve cevizde de bulunmaktadır. Balık tüketiminiz ızgara ya da fırında olmalı. Haftada 3 porsiyon tavsiye ediyoruz.

D VİTAMİNİ ÖNEMLİ

D vitamini düzeylerinizi arttırmak için güneşten yararlanın.

KUŞBURNU

C vitamini açısında zengindir. Likopen ve A, B, E, K vitaminlerinin beraberinde magnezyum, demir gibi sahibi olduğu minerallerle vücut direncini artırır. Hücre yenilenmesine katkı sunar. Çayı içilebilir. Diyabet hastaları dışındakiler marmelatını da tüketebilirler.

NAR, BÖĞÜRTLEN,ÇİLEK

Antioksidan kapasiteleri yüksek meyvelerdir. Serbest radikalleri (hücrelere saldıran ve hücrelerde büyük değişimlere sebep olan moleküller) nötralize ederler. Bağışıklığı aktive ederek virüs ve mikroplarla savaşma gücü de sağlarlar.

PORTAKAL VE LİMON

İkisi de turunçgiller ailesindendir ve C vitamini deposudur.

ENGİNAR

Karaciğer dostudur. Karaciğeri güçlendiren enginarın tüketimi arttıkça bağışıklık sistemi de güçlenir. Enginar ayrıca kanı temizleme özelliğine de sahiptir. Bu günlerde bol bol enginar tüketmekte fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.