Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nasıl Olur?

Mide yanması, mide asidinin yüksek miktarda olması nedeniyle olur ve mide veya boğazda hissedilen yanma olarak tarif edilir. Mide, zor sindirilen ve hazmedilen besinlerden dolayı daha çok asit üretir. Bu besinleri parçalamak için salgılanan fazladan salgılanan asit ise mide duvarına zarar vermektedir. Bu durumdan dolayı midenizde yanma hissi oluşmaktadır. Reflü mide yanmasının kronikleşmiş hali olarak adlandırılır.Bu durumdan dolayı mide ile yemek borusu arasındaki kas görevi gerçekleştiremez. Böylece mide asidi, yemek borusuna ve gırtlağa kadar çıkarak göğüs bölgesinde yanma hissi oluşturmaya başlar. Mide yanması beraberinde reflüyü getirir. Reflü ilerlediğinde gastrite sebep olur. Gastrit ise ülserin oluşmasına yol açar. Mide yanmasının bu derece ilerlemesini engellemek için ilk olarak sebep olabilecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Mide asidine neden olacak gıdaların başında şunlar gelmektedir; kızarmış ve baharatlı yiyecekler, alkol ve kafein.

KARBONATLI SU

Midedeki asid etkisini azaltmak için bir su bardağında eritilen bir çay kaşığı karbonat yarar sağlar. Böylece mide yanması kısa sürede azalacaktır. Ancak tansiyon hastası biri için bu karışım tehlikeli olabilir.

SÜT

Mide yanması esnasında içilen bir iki yudum süt, yanmayı azaltmakta yardımcı olur. Süt ve süt ürünlerine alerjiniz yoksa bu işlemi kullanmanız gerekir. Aynı şekilde laktoz intoleransı olanların bu durumda laktozsuz süt tüketmeleri gerekmektedir. Mide yanması için bir bardak süt ve bir tatlı kaşığı karbonatın karıştırılarak içilmesi de çifte etki sağlar ve mide yanmasına iyi gelir.

TAM TAHILLAR

Tahıllar başta lif olmak üzere, magnezyum, selenyum ve demir gibi mineraller ile B vitamini açısından zengin besin kaynaklarıdır. Zengin lif içerikleri ile, buğday, arpa, esmer pirinç ve bulgur gibi tahıllar, genel sağlığı korumakta bununla birlikte mide yanmasını gidermektedir.

TAHİN

Mide yanması problemini sürekli yaşıyorsanız doğal bir çözüm olarak tahini önerebiliriz. Bunun için sabah ve akşam ikişer yemek kaşığı tahin tüketmek mide onarımına fazlasıyla yarar sağlar. Bu şekilde kullanım ile bir hafta içinde mide yanması sorunun azaldığını görebilirsiniz.

BADEM

Badem içerisindeki bileşenler ile mide asidini nötralize eder, mide yanması ya da mide ekşimesi esnasında bir avuç kadar yemeniz, rahatsızlığın azaltılmasında yardımcı olacaktır. 

ELMA

Elma sindirim sistemi sorunlarının tedavisinde etkili olmasıyla birlikte mide yanmasına da iyi gelmektedir. Mide yanması esnasında taze olarak sıktığımız elma suyunu içerseniz etkisini hemen görebilirsiniz.

ANASON

Anasonun mide yatıştırıcı etkisi vardır, yiyeceklerin sindirimine yardımcı olarak mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelmektedir. Her yemekten sonra bir tatlı kaşığı tüketilen anason tohumu, mide yanmasının geçmesini sağlar. 

BİTKİ ÇAYLARI

Bazı bitki çayları mide yanmasının azalmasına ve engellenmesine yarar sağlamaktadır. Özellikle de kekik çayı ve zencefil çayı, mide asidinin düzenlenmesine yardımcı olan önemli bitki çaylarıdır. 

BAL

Bal mide asidinin dengelenmesinde yardımcı olmaktadır, mide yanmasına iyi gelmekle sınırlı kalmayıp bununla birlikte, ülser nedeni ile yaşanan mide ağrılarının hafifletilmesi açısından da yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak tarçın ve bal karışımı tüketmek, mide yanmasının giderilmesine yardımcı olmaktadır.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Yeşil sebzeler asit içeriği bakımından diğer sebzelere göre daha az miktarda asit içermektedirler. Bundan dolayı da yeşil sebzeler mide yanmasına karşı iyi gelmektedirler. Kereviz, yeşil fasulye, kuşkonmaz ve karnabahar gibi yeşil yapraklı sebzeler, mide yanması için faydalı etki göstermektedirler.

REZENE

Meyan kökü ile birlikte karıştırılarak tüketilen rezene, salata ve yemekler içine baharat olarak eklenerek de tüketilebilmektedir. Rezene, mide pH değerini dengeleyerek sindirimin uygun şekilde gerçekleşmesine yardımcı olmakta ve midedeki asidin düşmesini sağlamaktadır.

ALOE VERA

Mide ve bağırsak problemlerinde eski zamanlardan günümüze kadar kullanılan aloe vera, mide asidinin mide dokusuna zarar vermesini önlemekte ve mide yanmasının önlenmesi ile giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.