Nasır Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Sürekli ayakta kalmak suretiyle çalışan ya da çok sıkı ayakkabıları giyen kişilerde görülme riski yüksektir. Bazı nasırlar iltihaplanabilir ve enfeksiyon riski taşır. Böyle durumlarda bir uzmana görünüp profesyonel destek almak gerekir. 

Limon

Limon, içeriği sayesinde derideki çatlakları onarmakta ve olası enfeksiyon risklerinin de önüne geçmektedir. Bu bağlamda ince bir dilim limon kabuğunun nasır üzerine konduktan sonra, bandaj ile sarılması gerekmektedir. Bu uygulama 1 gece bekletildikten sonra, ertesi gün yeniden uygulanmalıdır. 

Karbonat

Karbonat, antibakteriyel özellikte bir üründür ve ölü hücrelerden arınmaya yardımcı bir performans göstermektedir. Bu bağlamda özellikle nasırın küçültülmesi konusunda oldukça başarılı bir sonuç vermektedir.

Hint Yağı Ve Sirke Karışımı

Hint yağı ve sirke karışımı, inatçı nasırların küçültülmesi için başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda sirkeli suda bekletilen nasıra Hint yağı sürülmesi yeterli olmaktadır. Hint yağının nemlendirme özelliği sayesinde, ellerde ve ayaklarda oluşan nasırlar büyük bir ölçüde giderilebilmektedir.

Papatya

Papatyanın rahatlatıcı etkisi hem fiziksel hem de ruhsal problemlere karşı kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra nasır gibi ciltte oluşan çatlaklara da papatya kürlerinin iyi geldiği kabul edilmektedir.

Mısır Nişastası

Sürekli terleyen ayaklarda nasırlar ıslak kalır ve iyileşme süreçleri olumsuz olarak etkilenir. Bunun önüne geçmek için mısır nişastası kullanılabilir. Nasırların kurumasını sağlayan bu yöntem, özellikle yumuşak dokulu nasırların geçmesinde etkilidir.

Bitki Ve Meyve Özlü Karışımlar

 İncir ve ananas gibi yüksek proteinli meyvelerle hazırlanan karışımlar nasırların üstüne sürülebilir. Nasırların sertliğini yumuşatan bu özel karışımları evde, kendi imkanlarıyla hazırlamak mümkündür.

Nasırın Tekrarlanmaması İçin Yapılması Gerekenler

  • Özellikle ayak temizliğine dikkat etmek. Gün boyu ayakkabıda duran ayakları akşamları ılık suda bekletmek ve ölü deriden arındırmak.
  • Ayak yapısına uygun ayakkabı seçmek. Ayağı sıkan ve esnek olmayan ayakkabılardan olabildiğince uzak durmak.
  • El ve ayakları düzenli bir şekilde nemlendirmek.
  • Ayakkabıları değişim yaparak kullanmak ve olabildiğince kapalı ayakkabıları kullanmayı tercih etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.