Panik Atağı Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Panik atak, aniden beliren anksiyete, kaygı ve yoğun korku halidir.Panik atak krizi geçiren kişiler, yaşadıkları durumu, ortada bir tehdit olmasa bile varmış gibi bir korku hali olarak tanımlarlar. Panik atak tek başına bir hastalık değil, pek çok psikiyatrik ya da fiziksel rahatsızlığın belirtisidir.

Yeşil Çay

panik-atagi-onlemek-icin-ne-yapmaliyiz

Panik atak tedavisi bitkisel yöntemlerden olup, panik atak belirtisini hafifletmek için gerekli pek çok vitamin ve mineralleri içinde bulundurur.

Yavaş Nefes Alın

Yavaş, derin nefes panik atak belirtilerini azaltabilir. Rahatlatıcı bir pozisyonda oturun ve kasları gevşetmeye çalışın. Burnunuzdan derin nefes alın. Ardından, ağzınızdan yavaşça nefes verin. Aynı zamanda, sakinlik üzerine yoğunlaşın. Rahatlayana ve sakinleşene kadar devam edin.

Sıcak Duş

Sıcak banyo veya duş panik atağa karşı acil bir biçimde rahatlamanıza yardımcı olur. Sıcak su dolu bir küvetin içerisine lavanta, papatya gibi arzu ettiğiniz bir uçucu yağdan biraz ekleyin. Jojoba yağını da içerisine katın 15-20 dakika bu suda bekleyin. Stresli olduğunuzda veya panik atak durumunda uygulayın.

Bunların Dışında;

  • Nefes ve gevşeme egzersizleri, günlük alışkanlık haline getirilmelidir.
  • Hobilere, keyif alınan aktivitelere ve sosyal-kültürel etkinliklere daha fazla zaman ayırılmalıdır.
  • Düzenli spor ve yürüyüş yapılmalıdır.
  • Psikoloğun önerilerine uyulmalı, tedavileri eksiksiz uygulanmalıdır.
  • Sağlıklı ve kaliteli uyku için önlemler alınmalıdır.
  • Panik atak başka hastalıkların habercisi olabilir. Mutlaka psikiyatriste başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.