Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? Ne İyi Gelir?

Demir eksikliği ve anemi saç dökülmelerinin en büyük sebeplerinden biridir. Demir içeren besinlerin daha sık tüketilmesiyle bu sorunun önüne geçilebilmektedir. Stres saç dökülmesinin bir diğer sebebidir. Uzun süre stres altında kaldıysanız, bir travma geçirdiyseniz 3-6 ay gibi bir süre sonra saçlarınızın hızla dökülmesi beklendik bir durumdur. Tıp dünyası, günde ortalama 30-40 civarında saç telinin dökülmesini normal olarak karşılamaktadır. Bu dökülmenin artması ise saç dökülmesi olarak kabul edilmektedir. Saç dökülmesini doğal yöntemler ile azaltmak mümkündür.

Kurubaklagil Tüketin

Kurubaklagil saçın ihtiyacı olan proteinleri içerisinde barındıran en değerli besin kaynağıdır. Bu grupta yer alan mercimek, nohut, kurufasulye, gibi besinlerin beraberinde yumurta, yoğurt ve peynir gibi hayvansal gıdalar da iyi birer protein kaynağıdır.

Ispanak, pazı, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler

Saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden biri olarak demir eksikliğini göstermiştik. Bu yüzden demir oranı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, roka, pazı, maydanoz, nane gibi) buna bağlı saç dökülmeleri için en etkili önlem olabilir.

Portakal, Karpuz, Çilek, Greyfurt, Gibi C Vitamini İçeren Meyveler

C vitamini açısından kuvvetli olan meyveler bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekle birlikte güneş, hava kirliliği gibi saça zarar veren etmenlerden de en az şekilde etkilenmemizi sağlar. Bu sebepten dolayı C vitamini açısından zengin meyveleri tüketmek saç dökülmesine iyi gelmektedir.

Balık Başta Olmak Üzere Deniz Ürünleri

Çinko saç köklerini güçlendirir ve hormonları düzenler. Bu sebeple çinko içeren balıklar ve midye, karides gibi deniz ürünleri saç dökülmesinin de önüne geçer.

Havuç

A vitamini kaynağı olan havuç göz sağlığı için kullanılmakla birlikte saç sağlığı için de olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır. Saç derisini koruyan ve daha sağlıklı saç köklerine sahip olmanızı sağlamayı başaran havuç saç dökülmesi için de birebir.

Soğan

Soğanın içerisinde bulunan kükürt kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve yeni saçların çıkması için gerekli olan kolajen üretimini arttırmaya yarıyor. 

Aloe Vera

Saç dökülmesi denilince akla ilk gelen bitkilerden bir tanesi olan aloe vera, saç derisi sağlığına karşı bir hayli faydalıdır. Yıpranmaya bağlı saç dökülmelerini büyük oranda azaltan aloe vera, saç derisini besler ve saçın dayanıklılığını arttırmaya yarar. Aloe vera saçtaki nemi hapseder ve saçın nem dengesini korumayı sağlar.

Argan Yağı

Argan yağı doğanın bize sunmuş olduğu mucizevi bitkilerden bir tanesidir, argan yağı da saç derisinin onarılmasına ve saç dökülmelerinin engellenmesine en iyi biçimde etki sağlayan bitkisel bakım yağlarından birisidir.

Zeytinyağı

Saç dökülmesi, matlık, cansızlık gibi sorunların önüne geçen zeytinyağını birkaç damla ile saça masaj yaparak uygulanmalı ve daha sonra yarım saat kadar saçlarınızda bekletmeniz gerekmektedir daha sonra saçlarınızı şampuan ile yıkayınız.

BUNLAR DIŞINDA;

  • Saçların çok sık yıkanması, saçı korumak için salgılanan sebumun dengesini bozmaya neden olur. Bu bozulma saçların mat ve cansız görünmesine sebebiyet verir. Saçları çok sıcak suyla yıkamak da yine aynı sebepten, saça zarar verir.
  • Saç bakımında çok sık yapmış olduğumuz yanlışlardan biri de fön makinelerinin fazla kullanımıdır.
  • Saçların sıklıkla boyanması, özellikle zıt renkler arasındaki hızlı ve sık geçişler, renk açıcı ürünler de uzun sürede saç yapısının bozulmasına sebep olan etkenlerin arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.