Sivilce( Akne) Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Sivilce Nasıl Oluşur?

Yağ bezlerinin çok büyük bir bölümü kıl köklerinin içinde bulunmaktadır. Bu bezlerin, cilde açılan kanalları vardır. Bu kanallar tıkandığı zaman sivilceler oluşur. Öncelikle cilt temizliğine önem verilmelidir. Cilt, sabah ve akşam olmak üzere, günde iki sefer, cildi fazla tahriş etmeden düzenli şekilde yıkamalısınız. Böylece gözenekleri tıkayan kirden kurtulmak amaçlanır.

Güneş ışığı, sivilcenin iyileşmesini kolaylaştırır. Ancak uzun süre güneşte kalmak ciltte meydana gelebilecek lekeleri arttırır. Ayrıca terlemek, sivilcelerin artmasına neden olur. Sivilceleri kapamak için, çeşitli kozmetik ürünlerini kullanmak, hastalığın daha da kötüleşmesine yol açar ve sivilce artar.

Stres ve endişe de akneyi arttırır. Stresli bir dönem genel olarak öğrenciler için sınav dönemleridir. Bu dönemde sivilceleriniz artar. Ayrıca bu dönemde sivilce ile oynama eğilimi artar. Adet döneminde, hormon miktarı değiştiğinden, akneler çoğalabilir.

Çay Ağacı Yağıyla Tedavi

Çay ağacı yağı, sivilceleri tedavi etmede popüler ve etkili bir doğal çözümdür. Çay ağacı yağı, mikrop öldürücü ve iltihap giderici etkiler sağlar. Yani, derinin altında hapsolmuş sivilcenin şişliğini azaltmaya yardımcı olur ve sivilceye sebep olan mikroplarla savaşır.Çay ağacı yağını; temizlenmiş cildinize bir pamuk yardımı ile, lekelerinizin üzerine uygulayın. Her sabah ve her akşam tekrar edin. Düzenli kullanım sonrasında pürüzsüz bir görünüm gözlemlenir.

Ilık Çay Kompresi Yapın

Çay, kör sivilceleri tedavi etmede yararlı olabilir. Yeşil çayda ve siyah çayda, iltihap giderici fonksiyonları bulunan tanen vardır.Ilık kompresle birleşince çay, sivilcenin şişliğini azaltmaya yardım edebilir. Yeşil veya siyah çay poşetini ılık suya koy. Çay poşetini çıkarıp direk olarak kör sivilcenin üzerine koy. Çay, damar büzücü görevi görür ve bu da sivilcenin dışarıya çıkmasına yardımcı olur.

Bal Kullanın

Bal, mikrop öldürücü ve antibakteriyeldir, o yüzden gözeneklerini tıkayan mikroplarla mücadele eder. Ayrıca, cildini beslemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Sivilcenizi Sütle Islatın

Süt, tıkanmış dış katmanı ortadan kaldırarak kör sivilcenin iyileşmesine yardımcı olabilir. Sivilcenin baş vermesini de sağlayabilir, bu şekilde içerideki irinden kurtulabilirsiniz.

Aloe Vera Sürün

Aloe vera, hassas ciltli kişilerin kör sivilcelerden kurtulması için muhteşem bir seçenektir. Aloe vera, antibakteriyel ve iltihap gidericidir, o yüzden sivilcenin şişkinliğini ve kızarıklığını azaltabilir ve sivilceye sebep olan mikroplarla savaşabilir.Aloe vera bitkisinin yaprağını veya aloe vera jeli kullanmayı seçebilirsiniz.

  • Aloe verayı kör sivilcenin üzerine sürün. Yaklaşık 20 dakika beklet. Bunu günde 3 defaya kadar yapabilirsiniz.

Elma Sirkesi Toniği Yapın

Elma sirkesinin antibakteriyel ve antiseptik fonksiyonları vardır. Yani, sivilceye sebep olan mikroplarla savaşmaya ve sivilcenin baş vermesine yardımcı olabilir. Elma sirkesini makyaj pamuğuyla sivilceye sürün.

  • Cildin hassassa sivilceye sürmeden önce elma sirkesini bir ölçek sirkeye dört ölçek su şeklinde seyreltin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.