Uykusuzluğa Ne İyi Gelir?

Uykusuzluk günümüzün en yaygın sorunlarından birisidir ve basitçe uykuya dalmakta güçlük çekmek olarak tanımlanabilir. Uykusuzluk çeken kişiler uyandıklarında yorgun, bitkin hissederler ve günlük işlerini yapmakta zorlanabilirler. Günlük olarak yeterli miktarda ve sağlıklı bir uyku, vücudumuzun ve beynimizin düzgün çalışmasını sağlar. İyi bir gece uykusunun, hafızayı, karar verme yetisini ve yaratıcılığı geliştirmiş olduğu ispatlanmıştır.

Marul

Marul içeriğindeki laktamaz ve phytonutrient ile ağrıyı hafifletir ve kasları gevşetir. Salatasını yapamasanız bile yatmadan önce bir miktar tüketerek daha sağlıklı bir uykuya kavuşabilirsiniz.

Çarkıfelek Çayı

Bitki içindeki “harmin” bileşeni “mutluluk ve iyi hissetme hali” yaratır uykuya dalmayı zorlaştıran zihin karışıklığını ve düşünceleri ortadan kaldırmaktadır.

Ayran Ve Yoğurt

Ayran ve yoğurt ikilisi herkesin iyi bildiği uyku getiren yiyeceklerin başında yer almaktadır. Ayran ya da yoğurt tüketimi yatmadan önce yapılırsa kişiyi rahatlatarak uykusunu getirir.

Papatya Çayı

Uykusuzluk için ülkemizde en fazla tüketilen çaylar arasında yer almaktadır. Papatya çayı hazmı kolaylaştırır, kas spazmlarını hafifletir, ağrı kesici ve antiseptik etkisi vardır.

Ballı Süt


Uyumadan önce içilen ballı süt uykuya problemsiz bir biçimde dalmanız için size yardım edecektir.

Ceviz

Ceviz de uyku döngüsünü düzenleyen melatonin içerdiğinden iyi bir uyku çekmenize yardım edecek bir yiyecektir. 

Badem

Badem sizi rahatlatacak magnezyumdan bol içerir. Ayrıca kolestrolünüzü, kan şekerinizi düzenler ve beyin aktivitelerinizi arttırır. Bu sebeple günde bir avuç badem tüketmeye özen gösterin.

Yulaf Unu

Strese karşı etkili tahıllardan bir tanesi olan yulaf içeriğindeki melatonin ile iyi bir uykunun ilacıdır. Akçaağaç şerbetiyle karıştırılıp içebilirsiniz.

Vişne Ve Kiraz Suyu

Vişne ve kiraz içerisinde yüksek miktarda melatonin bulundurur ve uyku getirir ve uykunun niteliğini arttırmaktadır.20 tane kiraz veya vişneyi bir kase yoğurtla blenderda ezip yiyebilirsiniz.

Bunlar Dışında;

  • Sıcak duş alabilirsiniz.
  • Sırt, ense ve saç derisine yapılan masajlar kasları gevşetir ve uykuya geçişi kolaylaştırır.
  • Klasik müzik dinlemek sizi rahatlatacak ve uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca uyumak için yağmur sesi de dinleyebilirsiniz.
  • Çok sıcak ve çok soğuk bir yatak odası uyku kaçırır. Yatmadan 15 – 20 dakika önce yatacağınız odayı havalandırmak uykuya geçişini kolaylaştırmaktadır.
  • Bedeniniz gün içerisinde fazla yorulmuyorsa uyumadan 1 saat önce 15 dakikalık vücut egzersizleriyle uykuya geçişinizi kolaylaştırabilirsiniz.
  • Uyurken odanızda ışık veya aydınlık olan her şeyi kapatın. Televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik aletlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.