Varis Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Genelde, vücudun en çok baskı altında olan bölgesi bacaklardır alt kısımlarında görülen varise sebep olan baş faktörler genetik yatkınlık, çevresel nedenler ve hormon ilaçlarıdır.. Varisten kurtulmak için lazerden cerrahi yöntemlere kadar pek çok tedavi seçeneği bulunuyor. Ancak varis, çok nadir olsa da kimi zaman damarlardaki kanın pıhtılaşmasına neden oluyor. Hareketsizlik sebebiyle damarın içinde pıhtılaşan kanın akciğere gitmesi ölüme bile yol açabiliyor.

Varis Nasıl Oluşur?

Bacaklardaki toplardamarlar hem derinden, hem de yüzeyden geçerler. Yüzeyden geçen bu toplardamarların görünür hale gelmesi mavi-mor renkli varis damarlarını oluşur. Her toplardamarın içinde kanın yalnız tek yönlü, aşağıdan yukarı yani kalbe doğru akmasını sağlamayı başaran kapakçıklar vardır. Ayağa kalkıldığında kapakçıkların kapanıp kanın geriye kaçmasına engel olur. Bu kapakçıklar iyi çalışmadığı zaman kişi ayağa kalktığında kan, bacaklarına geri döner ve burdaki damarların basıncını artırır. Basıncı artan damar genişleyip, dışarıdan görünür hale gelmektedir.

Varis Nasıl Önlenir?

 • Kilolu olan kişiler mutlaka fazla kilolarını vermelidirler.
 • Bacak bacak üstüne atarak uzun süre oturulmamalıdır.
 • Çok dar ve çok sıkı olan kıyafetler giyilmemelidir.
 • Topuklu ayakkabı kullanmak yerine daha rahat ve düz tabanlı ayakkabılar giyilmelidir.
 • Kabız olmaktan korunmak ve lif oranı yüksek olan besinler ile beslenilmelidir. Eğer uzun süre ayakta kalındıysa bacakları yukarı kaldırarak bir süre dinlenilmelidir.
 • Genetik olarak varise yatkın olan kişiler ve mesleği nedeni ile uzun süre ayakta kalmak zorunda olan kişiler mutlaka varis çorabı kullanmalıdırlar.
 • Mutlaka ayaklara masaj yapılmalıdır.
 • Sigara içme alışkanlığı olan kişiler mutlaka sigarayı bırakmalıdır.

Varisin Belirtileri

 • Bacaklarda  mavi mor şişlikler
 • Ağrı
 • Bacaklarda ağırlık hissi
 • Bacaklarda şişlik
 • Bacaklarda uyuşukluk
 • Kaşınma

NE İYİ GELİR?

Maydonoz Suyu

Maydonoz çayı sıvı tutulması ve iltihaplanmayla ilişkili problemler için iyi bilinen bir tedavidir. Vücudunuzun detoks işlemlerini destekleyen vitamin ve mineraller içerir, dolaşım sisteminize müdahalede eden herhangi bir atığın ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Bir yemek kaşığı taze maydonozu bir bardak kaynar suya ekleyin ve 15 dakika bekletin. Karışımı süzün ve servis yapın. Sabahları aç karna ve isteğe göre öğleden sonra bir bardak daha için.

Adaçayı

“Kadınların bitkisi”olarak da bilinen ada çayı, damarlarda meydana gelen iltihaplanmaları azaltarak dolaşımı artıran idrar atıcı özelliklere sahiptir. Bu bitki, fazla sıvının yok edilmesini destekler ve iltihaplanma süreçini düzenler. Bir bardak su kaynatıp üzerine ada çayı yapraklarını ekleyin. Bu karışımı 2 veya 3 dakika kaynatın ve servis etmeden önce ruygun bir sıcaklığa ulaşana kadar bekleyin. Haftada 3 kere 2 bardak için.

Elma Sirkesi

Varis tedavisinde oldukça etkili olan doğal maddelerden biri de elma sirkesidir. Elma sirkesi vücut temizliğinde kullanılan doğal bir maddedir ve aynı zamanda kan dolaşımını ve akışını da arttırır. Kanın akış hızı doğal seviyesine geldiğinde varisli olan damarlarda şişlik ve ağırlık azalacaktır. Elma sirkesine su katmadan varisli damarları kaplayacak kadar cilt üzerine sürülerek hafifçe masaj yapılmalıdır. Her gün sabah ve akşam olmak üzere bir ay boyunca bu işleme devam edildiği takdirde varis azalacaktır. Bunun dışında iki tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ile bir bardak su karıştırılarak bir ay sürece gün içersin de iki defa içilmelidir.

Zeytinyağı

 Varisli damarlara iyi gelen ve oldukça etkili olan gıdalardan biri zeytinyağıdır. Kan dolaşımının artmasını ve düzenlenmesini sağlar. Bu nedenle varisli bölgelere zeytinyağı ile birlikte masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırır, iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltır. E vitamini ile zeytinyağından eşit miktarlarda alıp çok azcık ısıtılır. Sonrasında bu ılık karışım varisli cilt üstüne sürülerek masaj yapılır. Bu uygulama günde iki kez bir veya iki ay devamlı yapılmalıdır.

Sarımsak

 Oldukça iyi bir iltihap giderici özelliğe sahip olan sarımsak, kan damarlarında bulunan toksinlerin atılmasına ve kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Diş kadar sarımsak soyulur ve dilimlenerek temiz olan cam bir kaba konulur. 3 tane portakalın suyu çıkarılarak sarımsaklar içine konulur. Aynı karşıma iki yemek kaşığı zeytinyağı da eklenebilir. Yarım gün bekletilen karışım çalkalanarak bir miktar alınır ve varisli cilt üzerine birkaç dakika masaj yapılır. Bunun ardından cilt temiz ve pamuklu bir kumaş ile sarılarak gece boyu bekletilir. Bir hafta kadar bu işlem tekrar edildiğinde varis iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.