Makarna Salatasının Yanına Ne Gider?

Makarna salatası daha çok çay saatlerinde, arkadaş toplantılarında tüketilen bir yemektir. Yanına yapacağınız diğer gıdalarında yine hem midenizi yormaması hem de yanına yakışabilmesi önemlidir. Biz de sizi çok düşündürmeden hemen fikirlerimizden bahsedelim dedik!

Makarna Salatasının Yanına Ne Gider?

1. Zeytinyağlı Yaprak Sarması

Belki de makarna salatasından ziyade sizin en çok vaktinizi alacak yemek yaprak sarmasıdır. Ama biliyoruz ki yaptıktan sonra tüm o zahmete de değiyor. Eğer sofranızı lezzetli bir şekilde doldurmak istiyorsanız kesinlikle sarma yapmanızı tavsiye ederiz. Diyorsanız ki şu an vaktim yok, uzun uzun saramam, o zaman hazır olarak almanızı öneririz. Fakat kesinlikle sofrada bulunması gerektiğini hatırlatalım. Hem makarna salatası ile birlikte de oldukça lezzetli olacaktır.

2. Çorba

Makarna salatası başlı başına doyurucu bir gıdadır. Öncesinde de hafif bir çorba ikramı bizce oldukça yerinde olur. Çorba olarak ise yaz aylarında yoğurtlu hafif bir çorba düşünebilirsiniz. Kışın ise yine sebze çorbası gayet yerinde tercihler olacaktır.

3. Patatesli Börek

Öncelikle belirtelim, patatesli börek denince böyle ağır tepsi börekleri gelmesin aklınıza. Daha sigara böreği kıvamında kolay hazırlayabileceğiniz bir börekten bahsediyoruz. Hem tepsi böreği gibi ağır olmaz hem de menüyle uyumlu bir börek olacaktır.

4. Peynir Kroket Ve Sarımsaklı Yoğurtlu Sos

Peynir kroket dediğimiz aslında kızartılmış peynirdir. Hazır hali bulunduğu gibi siz kendiniz de yapabilirsiniz. Hem bir nevi cips gibi doyurucu bir atıştırmalık olur, hem de sofranızda farklı bir çeşit bulundurmuş olursunuz. Dilerseniz kroketi tek başına tüketebileceğiniz gibi, yanına sarımsaklı yoğurtlu sos hazırlayarak da tüketebilirsiniz.

5. Mercimek Köfte

Mercimek köfte de aynı makarna salatası gibi arkadaş toplantılarının vazgeçilmez gıdalarındandır. Mercimek köftesini de tüketilecek miktarı aşmayacak şekilde hazırlayıp kıvırcık ile servis edebilirsiniz. Yalnız şunu söyleyelim, servis edilmeden evvel kıvırcıkları çok fazla oda sıcaklığında bahsetmemelisiniz. Mercimek köftelerini de yine kendiniz limon sıkmayın fakat limonu yanında ikram edebilirsiniz. Böylece köftelerin yumuşamasını ve dağılmasını da engellemiş olursunuz.

Makarna Salatası Püf Noktaları

  • Makarna salatasında mayonez de kullanılabilir fakat mayonez çok yağlı olduğu ve midenizi rahatsız edebileceği için mayonez ile yoğurdu karıştırarak daha hafif bir hale getirebilirsiniz.
  • Makarna salatasında kullanacağınız sebzelerin kesinlikle taze olmasına özen göstermelisiniz. Örneğin bezelye, maydanoz ya da dere otu gibi kullanacağınız malzemelerin taze olmaması salatanın tadını yoğun olarak değiştirecektir. Aynı şekilde bu malzemelerin iyi bir şekilde yıkanmış ve tozundan toprağından arındırılmış olması da önemli bir diğer detaydır. Varsa çürümüş olanları ayırmalısınız ve sebzelerin temizliğinden emin olmalısınız.
  • Yine makarna salatasında makarnaların iyi bir şekilde haşlanmış ve süzdürülmüş olması da önemli bir konudur. Tam olarak süzdürülmemiş sulu bırakılmış makarna, malzemeleri karıştırdığınızda, özellikle yoğurt kullanarak yapıyorsanız daha da sulanacaktır. Makarnanın sert kalması durumunda da yine lezzetli olmasını engelleyecektir.
  • Makarna salatasını hazırladıktan sonra, servis etmeden önce bir süre bekletmeniz gerekiyorsa, sirkeyi veya limon suyunu hemen eklememenizi öneririz. Normal salatada olduğu gibi, yağı limonu eklenen makarnalarda da kendini bırakma meydana gelebilmektedir. Bu yüzden öncesinde değil, servis edilmesine yakın bu tür malzemeleri sonradan eklemeniz daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.