Mercimek Çorbasının Katılaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Mercimek çorbasının katılaşması durumunda müdahale etmek daha kolaydır. Çoğu zaman kıvamının tutturulmasının zor olduğu söylense de, bazı püf noktalara dikkat edilerek yapıldığında aslında kıvamında herhangi bir problem de yaşamazsınız.

Mercimek Çorbasının Katılaşmaması İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle mercimek çorbası yaparken ilk başta az su ile pişirmenizi ve daha sonrasında azar azar sıcak su ekleyerek çorbanın kıvamını oluşturmanız gerektiğini belirtelim. Çünkü bu şekilde yaptığınızda çorbanızın sulu olması ya da katılaşması gibi doğabilecek problemleri de engellemiş olursunuz.

Mercimek çorbasını yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Doğru ölçülerle ve püf noktalarına dikkat ederek yapıldığında çorbanız hem lezzetli hem de kıvamında olacaktır.

Mercimek Çorbası Saklanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercimek çorbasını da her yemekte olduğu gibi hava almayacak şekilde buzdolabında muhafaza etmeniz gerekmektedir. Uzun süre oda sıcaklığında beklemiş olması direkt olarak bozulmasına sebep olabileceğinden, tüketildikten sonra ya da pişirdikten sonra soğutup yine muhakkak buzdolabında saklamalısınız.

Mercimek çorbasını sürekli olarak buzdolabından çıkarıp ısıtıp sonra tekrar buzdolabına koymanız da yemeğin bozulmasına sebep olabileceğinden, her zaman asıl tencereden tüketilecek miktarda başka bir tencerenin içine aktarıp daha sonrasında yine asıl tencereyi buzdolabında saklamanız sürekli meydana gelecek ısı değişimi ve dolayısıyla bozulmasının da önüne geçecektir.

Mercimek Çorbasının Yanına Ne Yapılır?

Mercimek çorbası eğer elinizin altında blender varsa aslında oldukça basit bir çorba haline gelebiliyor. Bu yüzden öğünlerde sıklıkla tercih edilir. Yanına neredeyse her çeşit yemek yakıştığı için de aslında istediğinizi yapabilirsiniz. Et yemekleri, zeytinyağlı yemekler ya da sadece makarna ve yoğurt gibi hem uğraş gerektiren hem de kolay hazırlayabileceğiniz her çeşit yemek, mercimek çorbasıyla uyumlu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.