Su Böreği Yufkası Buzlukta Nasıl Saklanır?

Su böreği yufkası buzlukta nasıl saklanır? sorusu pek çok hanımın mutfakla ilgili merak ettiği konuların başında gelmektedir. Türk mutfağında börek, tatlı ve baklava gibi pek çok hamur işinin yapımında kullanılan yufka, özellikle çatkapı gelen misafirlere ikram için hayat kurtarıcıdır.

Su böreği için marketten ya da yufkacıdan temin ettiğiniz yufkayı, börek hazırlamadan önce ya da börek yaptıktan sonra yufkalarınız arttı ve saklamanız gerekti diyelim. Peki bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Su böreğini buzlukta nasıl kurumadan ve küflenmeden saklayabiliriz?

Su Böreği Yufkası Buzlukta Nasıl Saklanır?

Hamur işi yapımından sonra artan yufkaların, en büyük problemi saklama derdidir. Doğru saklanmazsa yufkada, küflenme ve yufka hamurunun kuruması gibi durumlar gerçekleşebileceğinden olabildiğince dikkatli olunmalıdır. Gelin yufka nasıl saklanır sorusunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

1-)Yufkaları Birbirine Yapıştırmadan Tek Tek Katlayın

İlk olarak yufkaların birbirine yapışmadığından emin olarak, yufkalarınızı tek tek katlayın. Ardından katladığınız yufkaları, folyo veya gazete kağıdı ile iyice sarın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, folyoya/gazete kağıdına sardığınız yufkaların birbirine yapışmamış olmasıdır.

2-)Katladığınız Yufkaları Kilitli Poşete Yerleştirin ve Buzdolabına Yerleştirin

Tek tek katlayarak sardığınız yufkalarınızı, ağzı kilitli poşetlere yerleştirin ve poşetin ağzının iyice kapandığından emin olduktan sonra buzdolabına atıp 7-10 gün arasında gönül rahatlığıyla saklayabilirsiniz. Böylelikle yufkaları 1 hafta sonra da buzdolabında çıkartıp, börek yapmak isteseniz yufkalarınız ilk günkü tazeliğini koruyacaktır.

su böreği

3-)Derin Dondurucuda Saklayabilirsiniz

Ağzı kilitli poşetlere yerleştirdiğiniz yufkaları, buzdolabı yerine derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle çok çok sonra kullanacağınız yufkalar için tercih edilebilir. Derin dondurucuda saklayacağınız yufkalarınızı, 3 ay sonra dahi kullanabilirsiniz. Fakat dondurucudan çıkarttığınız yufkaların en az 1 saat çözünmesini beklemenizi tavsiye ediyoruz 🙂

Artan Yufkalar Nasıl Değerlendirilir?

Eğer yufkalarınız çok fazla artmadıysa ve anında tüketmek/değerlendirmek istiyorsanız, yufkanızı saklamak yerine aşağıdaki yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

1-)Çorba Yapımında Kullanabilirsiniz

Aklınıza gelen her çeşit çorba yapımında, yufkalarınızı ufalayıp çorbaya farklı bir lezzet katabilirsiniz.

2-)Sigara Böreği Yapımında Kullanabilirsiniz

Hızlı bir şekilde artan yufkalarınızdan sigara böreği yapabilir ve çayın yanında enfes lezzetteki sigara böreklerinizden misafirlerinize sunum yapabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.