Ada Çayının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ülkemizde ve de dünya genelinde her ne kadar yeterince faydaları bilinmese de; aslında insanlar yeni yeni keşfetmeye başlamaktadırlar.

Ada çayının ünü çok eskilerden beri gelmektedir. Öyle ki eski zamanlarda hem yemek yaparken hem de çeşitli sağlık sorunlarının üstesinden gelinmesinde ada çayı oldukça fazla tercih edilmekteydi. Hatta pek çok insan ada çayını günlük öğünlerinde bile sık sık tüketirdi. Adaçayı mükemmel bir bitkidir. Cilde olan faydalarından dolayı kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Cilt dışında saç sağlığı için de kullanılır. A, C, B6 ve K vitaminleri açısından çok zengindir.

Ada çayının sağlığa faydaları

Ada çayını pek çok hastalığa ve sağlık sorununa karşı en etkili bileşenleri sunması nedeniyle, tam olarak bir şifa kaynağı olarak da tanımlayabiliriz.

Diğer bir ifade ile ada çayını aslında sağlık bir yaşam anahtarı olarak tanımlayabiliriz.

1. İltihap Sökücüdür: Ada çayının insan sağlığı açısından mükemmel bir iltihap sökücü özelliğe sahiptir. Bu doğrultuda çoğu kez ada çayının iltihap geçirici özelliği amacıyla kullanıldığına tanık olmuşsunuzdur.

2. Aşırı terlemeyi önler: Adaçayı özlerinin insan üzerinde aşırı terlemeyi yüzde 50 oranında azalttığı ortaya çıkmıştır. Pek çok insan olmadık zamanlarda ve gereksiz bir şekilde aşırı terlemekten şikayetçidir.

Ada çayı özleri sadece aşırı terlemenizin önüne geçmekle kalmaz, aynı zamanda terleme ile ortaya çıkan çeşitli ve hoş karşılanmayan kokuların da büyük oranda önüne geçer.

3. Hazımsızlık ve sindirim güçlüğüne karşı etkilidir: Ada çayı özleri çeşitli bağırsak ve sindirim sistemi başta olmak üzere, hazımsızlık sorunlarının da üstesinden gelinebilmesi aşamasında kullanılabilecek en etkili bitkilerden birisidir.

Göstermiş olduğu etkilerinden dolayı aynı zamanda canlandırıcı bir tonik olarak da bilinir çünkü sindirim sistemini canlandırıcı bir özellik gösterir.

Düzenli bir şekilde ada çayı tükettiğinizde; sindirim sistemini oluşturan tüm organlar, mide ve bağırsak başta olmak üzere, çok daha etkin ve enerjik bir biçimde faaliyet göstermeye başlar ki bu da sağlıklı bir sistemin ortaya çıkabilmesindeki en büyük gereksinimdir.

4. Boğaz yaralarını iyileştirir: İltihaplı boğaz, bademcik ve ülser gibi çeşitli boğaz hastalıklarında ada çayının etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda sizlerde boğaz sağlığınıza kavuşmak ve iltihaptan kurtulmak istiyorsanız, uygulamanız gereken ada çayı yöntemi son derece basittir.

Bir tutam kurutulmuş ada çayını, 100 ml su ile yaklaşık 15 dakika boyunca kaynatın. Bu karışımı tatlandırmak için ise doğal bir bal tercih etmeniz, mükemmel bir sonuç verecek aynı zamanda da bu karışımı içebilmenizde kolaylık sağlamış olacaktır.

Balı da ilave ettikten sonra, bu karışımı özellikle gargara yapmanız, boğazınız açısından son derece faydalı olacaktır. Bir gün boyunca, arada sadece bir kaç saat bırakarak, günde iki defa bu karışımı gargara yapmanız yeterli olacaktır.

5. Ağız ve diş sağlığı: Çeşitli diş eti rahatsızlıklarının üstesinden gelmek, daha sağlıklı diş etlerine sahip olmak; dişlerimizin uzun süre doğal ve sağlam kalabilmesi açısından son derece önemli olmaktadır.

6. Astım tedavisi: Anti-spasmodic etkisi sayesinde, gereksiz kasılmaları minimuma indirme özelliği gösterir. Burada anti-spasmodic etkisini biraz daha açıklamak gerekirse; gereksiz kasılmaları önleyici bir şekilde tanımlayabiliriz.

Astım ataklarında çoğu kez kasların gereksiz bir şekilde kasılması sonucunda, kişinin nefes almasında çeşitli zorluklar meydana gelmektedir.

İşte tam da bu aşamada, ortaya çıkan yada çıkabilecek bir astım nöbetinde kişinin gereksiz bir şekilde kaslarının kasılmasının büyük oranda önüne geçer ki bunu daha çok çeşitli enfeksiyonların sebebiyet verdiği hava yolunun tıkanıklığını çözerek gerçekleştirir.

7.Diyabeti önler: Ada çayı özleri, genel itibari ile bir çok şeker hastasının şikayet ettiği en büyük iki sağlık problemini en aza indirir.

8.Kadınlar için son derece faydalıdır: Ada çayının kadınların göstermiş olduğu özel işlevlerinin daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmeleri ve de özel gülerini daha rahat geçirebilmelerinde son derece önemli etkileri vardır.

Ada Çayının Saçlara Faydaları Nelerdir?

Ada çayının saç köklerini güçlendirdiği ve saçların daha güçlü olmasını sağladığı, çeşitli araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur.

  • Saç kaybını önler: Ada çayı aslında çok eski zamanlardan beridir saç dökülmesine ve kelliğe karşı kullanılan bir bitkidir
    • İçeriği bileşenler sayesinde, özellikle erkeklerin saçlarının dökülmesini engellemesinde ve kel kalmalarının önüne geçmesinde son derece etkili olmaktadır.
    • Bunun için üç dört damla ada çayı yağı, bir tutam biberiye ve nane esansı yağını bir kaşık doğal zeytinyağı da ilave ederek, masaj yapar bir şekilde uygulayın.
    • Bunu günde iki defa uygulamanız ve uygulama sürecinde özellikle kafa derinizi ve saç köklerinize doğru masaj yapmanız önemlidir.
  • Daha canlı ve parlak saçlar sağlar: Ada çayı saç dökülmesinin önüne geçmesinin yanı sıra daha parlak ve canlı saçlara sahip olmanızı da sağlayan bir etki gösterir.
  • Saçların büyümesini ve kalınlaşmasını teşvik eder: İçeriği doğal özler sayesinde, saçlarınızı büyümesi ve daha güçlü köklere sahip olması için gerekli kökleri uyarır.

Bu karışım sadece saçlarınızı güçlendirmek ile kalmayacak, canlı bir doku ve parlaklık da kazandıracaktır.

Bir ada çayı ve biberiye birleşimini hazırlamak son derece basit bir işlemdir. Bunun için her iki bitkiyi de su da kaynatın.

Bu birleşim saçlarınızı canlandırmak için yeterli ve güçlü bir karışımdır. Bunu günlük olarak uygulayabileceğiniz gibi sadece haftada bir yada iki defa da uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak düzenli bir şekilde saçlarınıza bu karışım ile bakım yaptığınızda, çeşitli saç derisine bağlı sorunlardan zamanla kurtulduğunuzu fark edeceğiniz gibi aynı zamanda da daha güçlü ve canlı saçlara sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.