Ananasın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ananas ve suyu kilo verdirir

Ananas vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri ve 16 doğal mineral içermektedir. Ananasın kilo verdirmesini sağlayan zengin suyudur. Ananas suyu vücuttaki yağı etkili bir biçimde eritmeyi sağlamaktadır. Dolayısıyla her gün yemekte ananas veya ananas suyu tüketilebilir. Ancak dilimleyip yemeden önce ananası tuzlu suda yarım saat bekletmemiz gerekmektedir.

Mide ve bağırsakları temizler

Ananas, etin sindirilmesinde yardımcı olur. Ananasta bulunan protein mayası, yemeklerdeki proteinleri etkili bir biçimde çözümleyerek mide ve bağırsakların hareketlenmesini sağlamaktadır.

Cilt ve saçı güzelleştirir

Ananas içerisinde B vitamini bulunmaktadır. içerdiği zengin B vitamini cildi etkili bir biçimde nemlendirir ve saçın parlak olmasını sağlar. Bunun beraberinde ananas stresin giderilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine de yardımcı olur.

Tansiyon ve kandaki yağ oranını düşürür

Ananas kan dolaşımını hızlandırır, tansiyon ve kandaki yağ oranını düşürmede etkisi bulunmaktadır. Ayrıca, vücutta yağ birikimini önlemekte rol oynamaktadır.

Nezleye karşı birebirdir

Ateş, öksürük ve boğaz ağrısı nezlenin en önemli belirtileridir. Bu durumda, yatakta dinlenmekle beraber bir bardak taze ananas suyu da içilebilir. Ananas suyu, ateşin düşürülmesi ve nefes borusu enfeksiyonunun önlenmesinde de fayda sağlamaktadır.

Tıbbi araştırmalara göre, eski zamanlardan günümüze kadar insanlar, boğaz ağrısı ve öksürüğü ananasın içerdiği protein mayasıyla gidermeye çalışmıştır.

Ananas vücut sağlığımızda birçok yerde fayda sağlamaktadır, beyne giden kan yollarını temizler ve beynin kan dolaşımını artırır.

Ananasın içerisinde bromelain enziminin CCS molekülü bulunmaktadır ve bunun da kansere karşı insan vücudunun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği kanıtlanmıştır. Bromelain, vücuttaki proteinleri ayrıştıran ve sindiren bir enzim olduğu için hazmı kolaylaştırmaktadır, mide asidini düzenlemede etkili olmaktadır. Kemik ve eklemlerdeki kireçlenmeyi önler.

Alerjilere karşı koruma sağlar. Ananasın içerisindeki enzimlerin yağ yakma özelliğinin olması kozmetik piyasasının da bu meyveye olan ilgisini giderek artırıyor. İdrar söktürücü etkisi nedeniyle vücuttaki toksinlerin atımına yardımcı olduğundan selülit tedavisinde de kullanılıyor. Lifli bir besin olduğu için kroner kalp hastalıkları riskini de azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.