Aşurenin Faydaları

Aşure bir tatlı olmasına karşın besin değeri açısından diğer tatlılardan değişiklikler gösterir. Aşurenin içerisine giren her madde ayrı ayrı çok kıymetlidir ve hiç biri boş kalori değildir. O sebeple aşure bilinen en yararlı tatlıdır.

Kalp Damar Sağlığını Korur

Aşureye konulan besinler bitkisel kaynaklı olduğundan dolayı doymuş yağ oranı çok düşüktür ve kolesterol içermemektedir. Aşureye konan kuru baklagiller çözünür posa ile ceviz omega 3 yağ asitleriyle kan kolesterolünün düşmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı Kuvvetlendirir

 Vitamin, mineral yoğunluğu ve antioksidan kapasitesi yüksek bir tatlıdır. Meyvelerden; antioksidan etki gösteren A vitamini, C vitamini, E vitaminini, buğday ve yarma gibi tahıllardan; B grubu vitaminleri ve çinko, demir gibi mineralleri, yağlı tohumlardan ise; E vitamini ve anti inflamatuar etki gösteren omega 3 yağ asitlerini içerir.

Gelişimi Güçlendirir

Büyüme çağında olan çocukların yeni doku yapımı için enerjiye ve mikro-makro besin ögelerine ihtiyaçları artar. Aşure hem yüksek enerjisiyle hem de vitamin-mineral yoğunluğu ve çeşitliliğiyle çocuklarda zeka gelişimi için gerekli besinleri sağlamanın beraberinde büyüme ve gelişmeye destek olabilecek tatlıların başında gelir.

Vejetaryen Dostu

Aşure nohut, kuru fasulye gibi kuru baklagillerle ve fındık, ceviz, fıstık gibi yağlı tohumlarla bütünüyle bitkisel kaynaklı proteinleri içeriyor. Vejetaryenlerin rahatlıkla protein gereksinimlerine destek olarak tüketebileceği bir tatlı olarak kabul ediliyor.

Depresyon Riskini Azaltır

B grubu vitaminleri yeterli seviyede almak ve Omega 3 yağ asitlerinden faydalanmak negatif ruh hali ve depresyon riskini azaltan etkenlerdir. B grubu vitaminlerin birçoğunu içeren kuru baklagiller, buğday ve kuruyemişlerle aşurenin pozitif ruh haline de katkıda bulunur.

Emzirenlerde Süt Yapımına Yardımcıdır

Emziren annelerin emzirme sebebiyle enerji ihtiyaçları artar. Dengeli beslenmeleri ise süt niteliğini sağlamaktadır. Aşure hem yüksek enerjisiyle hem de vitamin-mineral dengesiyle emziren annelerin sütlerinin artmasında yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.