Avokadonun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Avokado; Türkiye’de Akdeniz’de Antalya’dan İskenderun’a kadar olan bölgede yetiştirilmektedir.

Bakır, demir, magnezyum metalleri ile A, B, C, E ve K vitaminleri açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Avokadonun faydalı içeriği bununla da sınırlı değil. Uzmanlar tarafından dünyadaki en faydalı doğal besinler arasında gösterildiğinden yetişkinlerden yaşlılara, bebeklerden gençlere her kesime düzenli olarak tüketilmesini önermektedir.

Avokado içeriğinde 20 farklı vitamin, mineral ve Omega 3 yağ asitlerini barındır.

100 gram avokadoda

 • 160 kalori,
 • 2 gram protein,
 • 15 gram faydalı yağ
 • 9 gram karbonhidrat bulunuyor.

AVOKADONUN FAYDALARI NELERDİR

 1. Kilo kontrolünü sağlar
 2. Depresyon riskini azaltır
 3. Sindirimi düzenler
 4. Kalp için faydalıdır
 5. Cilt ve saç sağlığına direkt etkide bulunur
 6. Bebeklerin sağlığını destekler

İçerdiği yararlı bileşenler sağlık için son derece faydalı olduğu kadar; protein, sağlıklı yağ ve fiber oranı ve düşük karbonhidrat değerleri ile sporcular ve sağlıklı beslenenler için eşi bulunmaz bir kaynak olma özelliğini taşıyor.

Yapılan birçok araştırma, avokadonun kansere engel olduğunu göstermektedir Ayrıca kemoterapinin etkilerini azalttığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Prostat kanserinin büyümesini engelleyen avokadoda bulunan oleik asit meme kanserinin önlenmesinde etkili olmaktadır.

Yağ ve avokado

Avokado yüksek yağlı bir meyvedir. İçerdiği yağın özelliği ise oleik oluşudur. Peki oleik nedir? Tekil doymuş yağ türü olan avokado sebzelerde, zeytin yağında, fındıkta ve avokadoda bulunmaktadır. Oleik asidin önemi ise, kanser riskini düşürmesidir.

 • Uyarı: yüksek kalorisinden dolayı aşırı tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Hassas ve aşırı duyarlı bünyeye sahip kişilerde; kaşıntı, kızarıklık gibi bazı alerjik sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden tüketimde aşırıya kaçılmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.