Bademin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Beyin Sağlığını Destekler


Beyin fonksiyonlarının gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunduğu bilinen badem, bu yönüyle en iyi beyin dostu besinlerden biri olarak kabul görüyor. Çünkü badem, içeriğindeki elementler ve bileşenler sayesinde nörolojik aktiviteyi destekliyor, bilişsel fonksiyonlardaki gerilemelerin önüne geçmeyi sağlıyor. Dolayısıyla başta Demans ve Alzheimer rahatısızlıkları da dahil olmak üzere iltihaplanmaya yol açabilecek çeşitli rahatsızlıkların oluşma riskini azaltıyor.

Yalnızca yetişkinler için değil, çocuklar için de son derece faydalı bir besin olan bademi günde 6-7 tane olmak üzere düzenli olarak tüketmenin beyin ve sinir sisteminin genel sağlığını korumaya yardımcı olduğu biliniyor. Bu sayede ilerleyen yaşlarda oluşması muhtemel beyin rahatsızlıklarına karşı önlem almak mümkün hale gelebiliyor.

Kan Basıncını Düzenler

Kanda bulunan magnezyum seviyesinin düşmesi yüksek tansiyon riskini artırabilir. Badem, içeriğindeki magnezyum ile bu durumundan korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca yapısındaki potasyum sayesinde kan basıncını dengeleyen badem, sodyum açısından zengin içeriği ile kan basıncında oluşabilecek dalgalanmalara karşı da etkili bir besindir. Bu da hiç şüphe yok ki ki bademin kalp sağlığını korumayı destekleyen bir yemiş olduğu manasına gelmektedir. Buradan yola çıkıldığında kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesi ve giderilmesinde bademin önemli bir rol oynadığı sonucuna ulaşabiliriz.

Cildi Korur

E vitamini cilt sağlığı bakımından kritik bir öneme sahiptir. E vitamini bakımından gayet zengin bir yemiş olan badem, bu özelliği sayesinde cilt sağlığını muhafaza etmeye yardımcı olmaktadır. Peki nasıl? Öncelikle bademin yaşlanma etkilerini azalttığı, kırışıklık ve gözaltı torbaları oluşumunu önlediğini söyleyebiliriz.

Bademin hücreleri yenilemeye katkıda bulunduğu da bilinmektedir. Hatta bu maddelerin cilt kanseri ile savaşmada etkili bir faktör olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Tüm bu yönlerinden dolayı kozmetik piyasasında kullanımına sıklıkla başvurulan bademin yağı da yeni doğan bebeklerin cilt sağlığını korumak için kullanılıyor.

Saçları Besler

Yapılan araştırmalar, hergün düzenli şekilde badem tüketildiğinde bu besinin saçların ihtiyacı olan vitaminleri sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca saçların kırılmaması, dökülmemesi ve hızla uzaması için gereken magnezyumun da %25’ini karşılayan bir avuç badem, saç diplerinin güçlenmesine de katkıda bulunur. Badem yağı da saç derisini iyileştirme ve saç tellerini nemlendirmede bir hayli etkilidir.

Özellikle saç kuruluğu şikayeti olanlar için gayet etkili bir tedavi aracı olan badem yağından yararlanmak için yağı saçlarınıza sürmekte yuvarlak hareketlerle saç derinize yedirmeniz yeterli olur. Yarım saat kadar badem yağı ile beklettiğiniz saçlarınızı bol su ile yıkayıp durulayabilirsiniz. Bu sayede saç tellerinizin güçlendiğini, ihtiyaç duyduğu neme kavuştuğunu ve yıpranmadan sağlık ile uzadığını gözlemleyebilirsiniz.

Kemikleri Güçlendirir

Magnezyum yetersizliği, kemik kaybı vakalarında en az kalsiyum ve fosfor kadar önemlidir. Bu sebeple magnezyum bakımından zengin yemişler tüketmeniz önerilir.Yaşa bağlı gelişen kemik erimesi problemlerinin önlenmesine yardımcı olur. Özellikle hayvansal gıda tüketmeyen kişilerin beslenme programlarındaki eksik vitamin ve minerallerin önemli bir kısmını bademden alabilmeleri mümkün.

Kan Şekerini Kontrol Etmeye Yardımcı Olur

En iyi besin olarak da bilinen badem, artan kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Çünkü öğünlerden sonra vücudumuzdaki glikoz ve insülin seviyelerinde artış gözlemlenir. Özellikle diyabet hastaları için oldukça kritik olan bu sorun, badem sayesinde kontrol altına alınabilmektedir. Kandaki şeker seviyesini olması gerekli olan seviyeye çekebilen badem bununla beraber, yapısındaki düşük karbonhidrat, protein ve lifler sayesinde şeker hastaları için bir hayli ideal bir besindir.

Antioksidan Kaynağıdır

Badem, kusursuz bir antioksidan kaynağıdır. Bu da onu başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa karşı etkili bir tedavi aracı yapmaktadır. Dolayısıyla bademin yararları arasında içeriğindeki kuvvetli antioksidanları saymadan geçmek çok doğru olmayacaktır. Antioksidanlar, hücrelerdeki moleküllere zarar verebilecek oksidatif stresle baş etmeyi mümkün kılar ve bu şekilde hücre içi işlevlerin ideal bir biçimde yürümesinin önünü açar. Ancak antioksidanların önemli ölçüde bademin kahverengi tabakasında yoğunlaştığını ve bu sebeple badem tüketirken soymadan, olduğu gibi yenilmesi gerektiğini söylemekte fayda var.

Sindirim Sistemini Destekler

Bademin faydalarından bir diğeri de bağırsak florasını düzenlemeyi sağlaması olabilir. Özellikle bademin dışındaki kahverengi tabaka, bu manada önemli bileşenler içerir. Prebiyotik bileşenlere sahip olan badem, tüketilen diğer besinlerin sindirimini ve bu besinlerin içeriğini daha iyi kullanılmasını kolaylaştırır. Ayrıca bağırsak mikroplarına bağlı hastalıkların tedavisinde de etkili olduğu bilinen badem, sindirim sisteminizin fazla yorulmasını da önler. Dolayısıyla kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanmasını önlemek için de bir hayli etkili bir besin olan badem, sindirim sistemi üstündeki tüm etkileri sayesinde kilogram vermeye de yardımcı olur.

Bademin Besin Değerleri

Bademin yararları hakkında artık daha fazla bilgi sahibisiniz. Ancak bir yemişten daha fazlası olan bademin sahibi olduğu besin değerlerini de öğrenmenizde yarar var. Bu durumda, 100 gram kavrulmamış haldeki tuzsuz bademin ortalama 570 kalori olduğunu söyleyebiliriz. Buna göre, 1 porsiyonu yaklaşık 25 gram olan bademin 143 kaloriye sahibi olduğu sonucuna ulaşılabilir.

Öte yandan 3,7 gram gibi düşük bir karbonhidrat oranına sahip olan bademin 15,2 ile bir hayli yüksek lif oranı içerdiği rahatlıkla savunulabilir. Buna benzer şekilde bademin 18,7 gram protein, 54,1 gram yağ, 835 miligram potasyum, 250 miligram kalsiyum, 268 miligram magnezyum ve 3,7 miligram demir içerdiği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.