Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Balık

Balık vücudun üretmediği ve bu sebeple muhakkak besinlerle almamız gerekli olan omega 3 yağ asidinin en önemli kaynağı. Hastalık yapan bileşiklerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamayı başaran omega 3 almak için haftada 2-3 kez balık tüketmeye özen gösterin. Balığınızı ızgara, fırında ya da buğulama olarak tercih etmeniz gerektiğini unutmayın.

Yumurta

Yeterli protein almak bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli. Yumurta da en nitelikli protein kaynağı olarak bilinmekte. Yumurta hemde içerdiği A ve B vitaminleri, demir, çinko, folik asitle de öne çıkıyor. Herhangi bir sağlık probleminiz ya da alerjik durumunuz yoksa haftada en az 3-4 kez günde 1 adet yumurta tüketebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak nezle ile girip gibi en sık görülen hastalıklara karşı koruyucu etki gösteriyor. Maksimum yarar sağlamak için sarımsağı ezerek ve çiğ olarak yemeğe özen gösterin.

Baklagiller

Mercimek ve nohut gibi baklagiller de bitkisel kaynaklı protein, posa, B grubu vitaminler ve demir içererek bu 2 koşulu yerine getiren bir besin grubu.

Nar

Narı isterseniz salatalarınıza ekleyerek, isterseniz ara öğünlerde tüketebilirsiniz. Örneğin bir kase yoğurdun içine 2-3 yemek kaşığı nar ekleyerek bağışıklık sistemini güçlendiren muhteşem bir ara öğün yapabilirsiniz.”

Zencefil

Zencefil; ayrıca kolesterolün düşmesine, karaciğeri muhafaza etmeye, pıhtılaşmayı geciktirmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım ediyor.

Zerdeçal

Zerdeçal son senelerde yapılan çalışmalarda sağlık üzerine olumlu etkileri gösterilmiş bir baharat.

Keten tohumu

Keten tohumu içerdiği posa ile bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardım ediyor ve kabızlık problemi yaşayanlar için iyi bir çare olarak öneri ediliyor.

Kefir

Kefir, proteinin beraberinde kalsiyum, magnezyum, fosfordan zengin olan ve probiyotik içeriğiyle de ön plana çıkan bir süt ürünü. Probiyotiklerin bağırsak florasını düzenlemiş olduğu ve hastalıklara karşı direnç göstermeye yardımcı olduğu biliniyor. Probiyotikten zengin olan kefirin hergün 1 su bardağı kadar tüketilmesi bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.