Bezelye Hangi Mevsimde Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde kolaylıkla yetiştirilebilen bezelyenin Latince adı pisum sativum. Bezelye, ufak yeşil toplar halinde yetişen kendisine has tadı olan genel olarak ilkbahar mevsiminde taze olarak tüketilen bir sebzedir. Bezelye yalnızca besin olarak tüketilmez hemde restoranlarda süslemelerde kullanılır. Bezelyenin naif görüntüsü ve otantik tadı dışında insan sağlığına yararları vardır. Bezelye insan sağlığına olan katkılarını içerdiği zengin besin kaynaklarından alır. 

Bezelyenin Besin Değeri

100 gram pişmiş taze bezelye genel olarak;

 • 85 kalori
 • 12.59 gram karbonhidrat
 • 6.71 gram protein
 • 0.49 gram yağ
 • 5.29 gram lif
 • 2 miligram sodyum
 • 259 miligram potasyum
 • 27 miligram kalsiyum
 • 74 miligram A vitamini
 • 15.64 miligram C vitamini
 • 1.78 miligram demir içeriyor

Bezelye, Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitaminler, mineraller ve nitelikli antioksidanlar bakımından zengin olan bezelye, kesinlikle bağışıklık sistemi dostu bir sebzedir. A, C, E vitaminler, kalsiyum, demir, bakır, çinko ve manganez mineralleri bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Düzenli olarak bezelye tüketimi sayesinde inflamasyon kaynaklı, viral, bakteriyel bir çok rahatsızlığı önlemek mümkün olabilir.

Bezelye, mide kanserini önler

Bezelyenin içinde bulunan polifenol adlı madde başta mide kanseri olmak üzere bir çok kanser türünü önleyici özelliktedir. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikallerle de savaşan bezelyenin kanser karşıtı bir besin olduğu bilinmektedir.

Bezelye Alzheimer’ı Önler

Alzheimer türü zihinsel zayıflama kaynaklı hastalıkları engellemek için K vitamini yönünden zengin beslenmek gerekmektedir. Bezelyenin içeriğinde bulunan K vitamini Alzheimer’ın önlenmesinde öldukça etkilidir. Bu bakımdan özellikle ileri yaşlardakilere düzenli şekilde bezelye tüketimi öneriliyor.

Bezelye Kan Şekerini Düzenler

Kan şekerinin dengelenmesi için vücuda almış olduğumuz şekerin sindirilmesini kolaylaştıran besinlerden tüketmek gerekmektedir. Bezelye zengin lif ve protein içeriğiyle şekerin sindirimini kolaylaştırıyor, kanda şeker depolanmasını önlüyor. Taze olarak da tüketilen bezelye beyaz şeker ve kimyasal içerikli besinlerin tüketiminden kaynaklı yüksek kan şekerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Bezelye Göz Sağlığını Korur

Bezelye A vitamini bakımından zengindir. A vitamini de göz dostudur. Göz sağlığı için gerekli olan lutein, karotenler, zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar bezelyenin içeriğinde bolca bulunmaktadır. Düzenli olarak bezelye tüketimi sayesinde mukus zarları, deri ve görme fonksiyonları desteklenecektir.

Bezelye Saçlara Faydalıdır

Cilt sağlığına yararlı olan tüm besinlerin saça da yararlı olduğunu biliyoruz. Düzenli olarak bezelye tüketimi sayesinde kafa derisi beslenecek, saç kökleri canlanacak ve daha hızlı bir saç büyümesi elde edilecektir.

Bezelye Cildi Yeniler

Bezelyenin yapısında alfa karoten maddesi yer alır. Bu maddeyi duyduğunuz anda cildinizi güzelleştireceğinden emin olabilirsiniz. Çünkü bezelye tüketen insanların cildindeki yağlanma ortadan kalkıyor. Antioksidan bir besin olduğu için; cildin daha arınmış ve parlak görünmesine yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.