Bıldırcın Yumurtası Faydaları Nelerdir?

Tavuk grubunda yer alan sevimli kuş türü olan bıldırcın bir kerede çok sayıda yumurta vermektedir. Bıldırcın yumurtası genelde alışkın olunan yumurta türlerinden daha küçük özelliktedir. Görünüm açısından da kendisine özgü, sıra dışı, hafif lekeli şekildedirler.Bıldırcın yumurtasının diğer yumurtalardan önemli bir farkı ise daha yüksek oranda aminoasit içermesidir. Aminoasit oranının yüksek olması özellikle çocukların gelişimi açısından çok faydalıdır. Üstelik tadı da lezzetli ve fark yaratan özelliktedir.

Besin Ve Kalori Değeri

Bıldırcın yumurtası besin değerleri incelendiği zaman vitamin ve mineraller yönünden oldukça zengin olduğu görülür. Özellikle A vitamini oranı bir hayli yüksektir. Bıldırcın yumurtası protein oranı 100 gramda 14 gram olarak açıklanabilir.Yumurtanın kalorisi ise ideal orandadır. 100 gram yumurtada 158 kalori düzeyi gözlemlenir. Buna rağmen kolesterol açısından da yüksek değer gösterdiği için tüketimine dikkat etmek önemlidir. 

Solunum Yolu Hastalıkları Ve Ciğer Hastalıkları İçin Birebirdir

Astım, öksürük, bronşit, mide, karaciğer ve göğüs hastalıklarına iyi gelir. Burada önemli olan nokta; bıldırcın yumurtasının çiğ tüketilmesidir.

Protein Bakımından Zengin

Bıldırcın yumurtası protein bakımından oldukça zengindir. İçindeki proteinden yararlanmak için rafadan olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Cilt Sağlığı İçin Çok Yararlı

Kozmetik ürünlerinin çoğunda içerik olarak tercih edilen bıldırcın yumurtası cilt sağlığı için bir hayli yararlıdır. Cildin daha parlak görünmesini sağlar ve direkt olarak cilde sürülebilir. Aynı zamanda bitkisel yağlar ile karıştırılarak evde kürler de hazırlanabilir.

Ölümcül Hastalık Riskini Azaltır

Vücudunuzdaki düşük potasyum oranı kalp hastalığı, yüksek tansiyon, kanser, felç ve sindirim bozuklukları yaşama riskini arttırmaktadır. Potasyum açısından zengin içeriği ile bıldırcın yumurtası sizi bu hastalıklardan muhafaza etmeye yardımcı olur.

Kansızlığı Önler

 Bıldırcın yumurtası demir bakımından da zengindir. Demir yalnızca bağışıklığı güçlendirmekle kalmaz oksijenin vücuttaki diğer organlara hızlı bir biçimde ulaşmasına yardımcı olur. Ayrıca demir kansızlığı da önler ve kan için faydalı olan potasyumu da içerir.

Cinsel İsteği Arttırır

 Bıldırcın yumurtası fosfor, proteinler ve vitaminler gibi bir çok önemli madde içerir. Bunlar cinsel isteğinizi arttırır ve cinsel sağlığınızı olumlu yönde etkilemektedir.

Çocukların Sağlıklı Büyümesinde Etkilidir

Çocuklarınızda  sağlıklı bir büyüme için haftada en az bir adet yumurta tüketmeleri önemlidir.

Saç Bakımı İçin İdeal

Bıldırcın yumurtasının yararları arasında saç bakımı için olanı da yer almakta. Saçlar için yüksek vitamin değerleri bulunan bıldırcın yumurtası saçların daha parlak olmasını sağlamaktadır ve saç yapısını kuvvetlendirir. Saç bakım maskelerine katılabilir veya bitkisel yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.