Brokolinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlıklı Kemikler İçin Brokoli Tüketin

Her porsiyon da alınan brokoli kemik sağlığını geliştirir. Kalsiyum ve K vitamini açısından zengin olan brokoli kemik sağlığını destekler ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.Brokoli içerdiği yüksek lif ve düşük kalori oranı ile kemik sağlığı için önemli olan kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir.

Göz Sağlığına İyi Gelir

Brokoli düşük ışıklı ortamlarda görme için gereken ışık emici molekülünün oluşumunda önemli bir rol oynar.Düzenli olarak brokoli yemek sarı nokta (makula dejenerasyonu) hastalığı ve katarakt gibi göz sorunları riskini azaltır.

Erken Yaşlanmayı Durdurur

Brokoli gençliğinizi muhafaza etmeye yardımcı olur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Brokoli içermiş olduğu C vitamini ve antioksidan ile cildimizde oluşan ince çizgiler, kırışıklıklar ve cilt lekeleri gibi erken yaşlanma belirti ve durumları önler.Ayrıca içerdiği provitamin A ve E vitamini ile cildinize doğal bir parlaklık kazandırarak cildinizin genç kalmasını sağlar.

Beyin Gücünü Arttırır

Brokoli bilişsel fonksiyonu geliştirmekte olan ve beyin gücünü arttıran K vitamini içerir. Haftada 3 kez bir bardak brokoli yemek yaşlılıkta bunama ve alzheimer hastası olma ihtimalinizi düşürür.

Kalp Sağlığı İçin Etkilidir

Brokolinin düzenli tüketiminin kalp krizini, damar tıkanıklığını ve diyabeti önlediği ispatlanmıştır. Damar sertleşmesi, kalp hastalıkları, kalp krizi ve felç riskini azaltmak için bu sebzeyi kesinlikle tüketin.

Kansere Karşı Koruyucudur

Büyümüş tümörlerin gerilemesine katkıda bulunur.İçeriğinde çok miktarda folat vardır. Bu özelliğiyle kolon, mide ve servikal kanserlere karşı koruyucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.