Cevizin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Ceviz’in Zihin Gelişimi Üzerindeki Etkisi

Çok eskiden beri cevizin biçimi beyine benzediği için beyine iyi geldiği düşünülmekteydi. Her ne kadar bu benzerlik tesadüfi olsa bile ceviz gerçekten de beyin sağlığını korumada önemli rol oynamaktadır. Yağ asitleri sayesinde beynin bilgi toplama bölümü güçlenerek konsantrasyon artmaktadır.

Mikroplara Karşı Koruma Sağlar

Ceviz, antioksidan etkisi ile vücudunuzdaki toksinleri atar. Bu ise sizin daha sağlam ve kuvvetli olmanızı sağlayarak dışarıdan gelecek bakterlere karşı doğal bir kalkan görevi yapar. Bu şekilde günlük düzenli şekilde tüketilen ceviz ile beraber yaşlanmayı geciktirir, vücudun daha genç kalmasını sağlar.

Kilo Vermede Etkilidir

Cevizin 100 gramında 654 kalori vardır. Buna rağmen ceviz kilogram vermenize yardımcı olur. Bir adet cevizin içinde 2.5 gram omega 3-4 gram protein ve 2 gram lif bulunmaktadır. Bunlar ile ceviz tokluk hissi vererek kilogram alımının önüne geçer.

Kalp Sağlığını Korur

Cevizde kalp sağlığı için gereken L-arginin adlı amino asidi içermektedir. L-arginin ise hücre seviyesinde çok yönlü rol oynar, büyüme hormonu salımınında uyarıcı görevi yapar. Ve bir çok cinsel bozukluklar ve üreme problemlerinin tedavisinde yardımcı olan bu amino asit, sperm hareketliliğini ve sayısını artırması bakımında kısır tedavisinde etkilidir.Kalp sağlığı bakımından yararlı olan bu amino asidi içeren cevizden günlük 100 gram tüketen kişiler, hemde alacağı antioksidan ile gereken vitaminleri sağlamış olacaktır.

Ceviz Suyunun Faydaları

Cevizin yararları kadar suyunun da pek çok faydası sayılabilir. Ceviz suyunu hazırlamak için 10 adet cevizi 6 bardak ılık su içinde 7-8 saat demlenmeye bırakmak gerekmektedir. Ceviz suyundan sabahları aç karnına bir bardak, akşamları tok karnına bir bardak içmeniz ile aşağıda belirtilen yararları gözlemleyebilirsiniz.

1- Göbek eritmeye yardımcı olur.

2- Karın şişliğine ve gaz problemine iyi gelir.

3- Tiroid değerlerinin normale dönmesini sağlar.

4- Karaciğeri güçlendirerek hormonları dengeler.

5- Detoks etkisi ile vücudu temizler.

6- Düzenli içimi ile yorgunluğu ve halsizliği alır.

7- Çocuklarda zeka gelişimini destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.