Chia (Çiya) Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu Orta ve Güney Amerika’dan gelen nane ailesinin bir üyesi olan Salvia hispanica bitkisinin küçük siyah tohumudur. Genellikle siyah veya beyaz renklidirler.Efsaneye göre, antik Aztekler ve Mayalar chia tohumlarını enerji kaynağı olarak kullandılar. 

Faydaları;

  • Lif oranı yüksek olan gıdalar insanların daha uzun süre tok hissetmelerine yardımcı olur ve genellikle daha düşük kalorilidir. Artan lif alımı ve yüksek lifli beslenmenin kilo kaybına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 1 çorba kaşığı chia tohumu yaklaşık 6 gram lif içermekte ve yüksek seviyede omega-3 yağ asitleri ve alfa-linoleik asit, kilo vermek için faydalı olabilmektedir.
  • 100 gr. 17 gr. protein içeren Chia tohumları önemli bir protein kaynağıdır.
  • Cildi parlak gösteren Chia tohumunun etkili olabilmesi için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
  • Chia tohumlarında bulunan sağlığımızı koruyucu antioksidanların oksidatif strese karşı savunma yaptığı bilinmektedir. Bu aslında hücreye zarar veren serbest radikallerin üretimi ile vücudun zararlı etkilerine karşı koyma kabiliyeti arasındaki dengesizliktir. Bu koruma yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur ve beyni korur, çünkü oksidatif stres Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarda nedensel bir faktördür.
  • Kan şekerini dengeleyen Chia tohumu diyabet hastalığını önlüyor.
  • Kalsiyum ve A vitamini yönünden fazlasıyla zengindir ve bunun sayesinde diş sağlığını korumasıyla beraber kas gelişimine de yardımcı olmaktadır.
  • Hamile kadınlar için ideal bir besin olan Chia tohumları bebeğin sağlıklı gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. Salata, yoğurt, çorbalara ve smoothie’lere baharat ekler gibi ekleyip doğrudan tüketebilirsiniz. Chia tohumlarının en önemli ve belirgin özelliklerinden biri ise sıvı bir gıdanın içine konulduğunda ve bekletildiğinde, içeceğin jölemsi bir kıvam almasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.