Ciğerin Faydaları Nelerdir?

Ciğer; protein, demir, bakır ve A vitamini yönünden zengin bir gıdadır. Bunlara ilave olarak ciğer, çok iyi birer, çinko, manganez, D vitamini, C vitamini, riboflavin, tiamin, niasin, B6 vitamini, folat, B12 vitamini, pantotenik asit, fosfor ve selenyum kaynağıdır. Bazı balık ciğerleri özellikle vatoz balığı, besin değeri olarak bir hayli değerli kıymetli bileşenler içermektedir.

CİĞERİN BESİN DEĞERİ

100 gram ciğer için besin değerleri

    Enerji: 561 kJ (134 kcal)
    Karbonhidrat: 2.5 g
    Yağ: 3.7 g
    Protein: 21 g
    A vitamini: (813 %) 6500 μg
    Riboflavin (B2): (250 %) 3 mg
    Niasin (B3): (100 %) 15 mg
    Vitamin B6: (54 %) 0.7 mg
    Folate (B9): (53 %) 212 μg
    Vitamin B12: (1083 %) 26 μg
    Vitamin C: (28 %) 23 mg
    Demir: (177 %) 23 mg
    Sodyum: (6 %) 87 mg

PROTEİN KAYNAĞI

Bir porsiyon ciğer, vücudun protein ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılamaktadır. Protein, hücre yapısını yeniler, besinlerde bulunan enerjiyi ortaya çıkarır, enzim oluşumunu sağlar, hormon ve antikor yapılanmasını destekler. Ciğerin de yapısında bol miktarda bulunan protein, anne sütü üretilmesini sağlamaktadır. Vücudumuzda 21 adet amino asit bulunmaktadır. Bu amino asitlerden 12 tanesini vücudumuz üretebilmektedir. Diğer 9 amino asidi ise vücudumuz dışarıdan karşılamak durumundadır. Bunlara özel amino asitler denilmektedir ve bazı gıdaların yapısındaki proteinlerden karşılanabilmektedir. Ciğer yüksek protein değeri sayesinde, dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asit miktarını karşılamaktadır. Yaklaşık 85 gram ciğer, 23-28 gram miktarında protein içermektedir.

VİTAMİN KAYNAĞI

70 gram sığır ciğeri, yetişkin bir insanın günlük alması gereken B12 vitaminin % 2000 miktarını karşılamaktadır. Vitamin B12 ise, hayati önem taşıyan bir vitamin türüdür. B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin ve genetik materyallerin üretilmesini desteklemektedir ve sinir sistemi sağlığını korumaktadır. B12 vitamini, amino asit ve protein üretimini sağlar, homosistein seviyesini düzenler. Homosistein seviyesi çok fazla yükseldiğinde, arter sağlığı tehlike altına girmektedir. Bundan dolayı B12 vitamini, sağlık açısından önemlidir.

MİNERAL KAYNAĞI

Bir porsiyon ciğer, yetişkin bir kadının günlük alması gereken çinko ihtiyacının yaklaşık % 120’sini, yetişkin bir erkeğin günlük çinko ihtiyacının ise yaklaşık % 88’ini karşılamaktadır. Çinko, bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir mineraldir. Öte yandan çinko minerali, hücre metabolizmasının düzenlenmesini sağlar, hücrelerin yenilenmesini ve genetik materyallerin düzenlenmesini sağlar.Çinko minerali, cenin için hayati önem taşıyan faydalar sağlamaktadır. Buna göre çinko, cenin döneminde, çocukluk ve ergenlik döneminde, tat alma ve koku duyularının gelişmesini sağlamaktadır.

KOLESTEROL

Sağlıklı yetişkin bir bireyin günlük yaklaşık olarak 300 miligram miktarında kolesterol alması gerekmektedir. Bu durumda, 85 gram sığır ciğeri 338 miligram, 85 gram dana ve kuzu ciğeri 431 miligram, aynı miktar tavuk ciğeri ise 480 miligram miktarında kolesterol içermektedir. Aslında vücut ihtiyacı olan kolesterolü doğal olarak üretebildiği için, ciğerin dozunda tüketilmesi kalp ve damar hastalıkları riskini azaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.