Defne Yaprağı Faydaları

Latince adı Laurus Nobilis olarak bilinen defne bitkisinin yaygın olarak Akdeniz ve Avrupa’nın güney bölgelerinde yetiştiği görülmektedir. Özellikle yemeklere lezzetli bir tat katan Defne yaprağı hoş koku ve aroması ile birçok kişinin severek tükettiği bir bitkidir. 

Kalbi Korur

Kafeik asit ve rutin, defne yaprağının içerisinde bulunan ve kalbi kuvvetlendiren önemli organik bileşiklerdir. Rutin kalpteki ve uzuvlardaki kapiler duvarları güçlendirmeye yararken, kafeik asit kötü (LDL) kolesterolün dolaşım sisteminden atılmasını sağlamaktadır.

Boğaz Ağrıları Ve Öksürük Önleyicidir

Boğaz iltihaplanması ve öksürük gibi sorunların giderilmesi için defne yaprağı tüketilmesi yarar sağlar. Defne yaprağı, bileşenleri sayesinde tıkanıklık yapan yerleri açarak mikroplarla savaştığı bilinmektedir.

Diyabet Tedavisinde Etkilidir

Defne yaprakları kandaki glikoz, trigliserit ve kolesterol düzeylerinin düşmesine yardımcı olduğu için, tip 2 diyabet tedavisinde etkili olduğu görülmüştür. Yaprakların maksimum sonuç göstermesi için 30 gün boyunca kullanılması tavsiye edilir.

Ağrıları Hafifletir

Defne yaprağının esansiyel yağı, burkulma, artrit ve romatizma ağrısı gibi rahatsızlıkları hafifletme özelliği bulunmaktadır. Defne yaprağı, migren ve baş ağrısını rahatlatmaya yarar.

Saç Dökülmesini Önler

Saç dökülmesi ya da kepek gibi problemlerle karşı karşıya gelen kişiler için defne yaprağı tüketmek iyi bir çözüm olabilir. Her saç tipi için uygun olan defne yaprağını kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Defne Çayının Faydaları

  • Defne yaprağı cildi pürüzsüzleştirip,güzelleştirmeye yardımcı oluyor.  Aynı zamanda saçların hacmini arttırmasıyla birlikte, vücut direncini korumaya katkı sağlayarak, hastalıklara karşı kişinin canlı ve dirençli  hissetmesine yardımcı oluyor.
  • Defne yaprağı keskin ama ferah kokusuyla solunum yolu organlarının sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor. Özellikle kış aylarında cildi nemlendirmeye yarayan defne yaprağını çay olarak da tüketebilirsiniz böylelikle vücudunuzu canlı hissettirmeye de yarar. 
  • Vücutta zararlı maddelerin birikmesini ve fazlalıkların boşaltım yoluyla atılmasını kolaylaştıran defne yaprağı bu özelliğiyle kişilerin formunu korumasına da katkı sağlıyor.
  • Defne çayının aynı zamanda sınavlara hazırlananlara ve her sabah işe, okula giden kişilere canlı ve enerjik hissettirdiği de bilinen faydaları arasında yer alıyor

Defne Çayı Nasıl Yapılıyor?

Defne yapraklarının faydasından en iyi biçimde yararlanabilmek için önce büyük bir bardak suyu kaynatıp ardından 3-4 yaprak defne yaprağını bardağınızın içine ilave edebilirsiniz. Bu şekilde defne yaprakları demlenene ve özünü sıcak suya verene kadar bekleyip çayınızı içebilirsiniz. Defne çayını öksürük veya soğuk algınlığını yumuşatması için içmek istiyorsanız o zaman şu tarifi de uygulayabilirsiniz. Yarım litre suya önce 4 yemek kaşığı bal sonra da 20 adet kurutulmuş ve ezilmiş defne yaprağıyla birlikte 2 adet limonun suyu ilave ediliyor. Malzemelerle birlikte çayın kıvamı yoğunlaşana kadar kaynatılıyor ve ardından servise hazır hale getiriliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.