Dereotunun Faydaları

Ilık iklimlerde yetişmeyi seven türde bir bitki olduğundan, ilkbahar ve sonbahar ayları arasında yetiştirilir. Dört mevsim ılıman iklimli bölgeler de de senenin her zamanı yetiştirilebilmektedir. Toprak konusunda çok seçici olmadığından, evlerde-balkonlarda da kolaylıkla yetiştirilebilir.

Yüksek Tansiyonu Düşürmede Etkilidir

Dereotunun içinde bulunan maddeler kan basıncını dengelediğinden, kanın damarlara yapmış olduğu yüksek basıncın da önüne geçmiş oluyor. Halk arasında yüksek tansiyon olarak andığımız bu sağlık probleminin çözümünde bir hayli etkili doğal maddelerden biri olduğu için de tansiyon hastaları tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer almakta.

İshali Giderir

İshali tedavi etmede dereotu işe yaramaktadır.

Taze Nefes Ve Ağız Sağlığı

Dereotunun tohumları ve yaprakları kusursuz ağız ve nefes spreyi olarak kullanılabilir. Dereotu uçucu yağları antiseptik ve antibakteriyel fonksiyonları içerir. Bu özellikler sebebiyle dereotu ağzınızın tamamını etkili bir biçimde dezenfekte edebilir ve ağız sağlığını korur.

Kanseri Önler

Serbest radikaller, pek çok hastalığın bir numaralı nedenidir. Kanser de dahil olmak üzere ölümcül hastalıklara neden olabilir.Dereotunun, serbest radikallerle savaşan hem anti-inflamatuar hem de analjezik fonksiyonları bulunmaktadır. Dereotu sigara dumanında ve kömürleşmiş etlerde bulunan benzopiranlar gibi karsinojenleri nötralize eden kemo koruyucu bir gıda olarak nitelendirilir.

Dereotunun Zararları

  • Cilde tatbik edildiğinde kimi zaman tahrişe neden olabilir.
  • Hamilelik döneminde dereotunun tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Bu yüzden doktorunuza danışmanızda sağlığınız açısından fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.