Ebegümeci Nedir? Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci, birçok türe sahip olan bir bitkidir. Ülkemizde de yetişen bu bitki, Latincede “Malva Sylvestris” adıyla bilinmektedir. Yüzyıllardır bilinen bir bitki olan ebegümeci, Antik Yunan ve Roma dönemlerinden bu yana tüketilmektedir. Ebegümeci bitkisinin yapraklarında ve köklerinde sağlığa faydalı olan birçok etken madde bulunur. Özellikle içeriğindeki müsilaj sayesinde sindirim ve solunum sistemini koruyucu etkileri vardır. Protein ve A, B, C, E vitaminleri bakımından da zengindir. Kalsiyum, çinko, magnezyum, potasyum gibi mineraller de içerir.

Vücudun ihtiyacı olan bitkisel proteinleri de içeren ebegümeci, insan beslenmesinde büyük değer taşır. Özellikle bahar aylarında toplanan ebegümecinin tüketilmesi önerilmektedir. Bu dönemlerde toplanan ebegümeci, zeytinyağlı bir yemek olarak hazırlanabilir. Çiğ durumunda ise salatalara eklenebilir.

İŞTE FAYDALARI;

 1. Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir.
 2. Öksürük ve bronşitte, ses kısıklıkları olan kişileri bu konularda yardımcı olur.
 3. Ağızdaki bakterilere karşı güçlü bir prooksidan etkisi bulunur.
 4. Burun kanamasını durdurur. Burun tıkanıklığını giderir.
 5. Taze yapraklarından hazırlanan lapası çıban ve yaraların ağrısını dindirmede kullanılır.
 6. Şifa kaynağı olan bu bitki, ayaklarda oluşan şişkinlikler de, kırık ve çıkıklar sonucu oluşan şişlikleri önler.
 7. Yanık ve böcek sokması durumunda acil müdahale için kullanılabilir.
 8. Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir.
 9. Cildi yenileme özelliğinden dolayı yaşlanmayı geciktirici ve ciltteki kırışıklıkları ve kurulukları giderici etkisi bulunur.
 10. Ebegümeci aynı zamanda sivilce ve cilt lekelerinden de kurtarıyor.
 11. Düzenli olarak tüketilen ebegümeci vücutta detoks etkisi sağlamaktadır. Karaciğerin ve safra kesesinin temizlenmesinde önemli bir etki sunmaktadır.
 12. Cildin farklı yerlerinde oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlıyor.
 13. İçeriğindeki malvin adı verilen madde sayesinde, diş ve diş etleri için de koruyucu etkilere sahiptir.

Ebegümeci Çayı Neye İyi Gelir?

Ebegümeci çayı, idrar söktürme özelliğine sahiptir. Bu sayede vücuttaki zararlı maddelerin hızlıca atılmasına yardım eder. Böbrek ve idrar yollarının temizlenmesinde güçlü bir etki sunmaktadır. Bu çay, ağızdaki bakterilerin giderilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Özellikle diş ve eti iltihabında başarılı sonuçlar sunar. Ağızdaki iltihaplanmalara karşı ebegümeci çayı gargara olarak kullanılabilir. Ebegümeci, güçlü bir iltihap giderici olarak bilinmektedir. Demlenen ebegümeci çayı, boğaz iltihaplanması sorunlarında da kullanılabilir. Bu tür durumlarda çay ile boğaz gargarası uygulanabilir. Ancak çayın içilmesi, vücudu içeriden de desteklemeye yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı halinde ebegümeci çayı, ateş düşürücü etkisine sahiptir.

Not: Her ihtimale karşı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.