Elmanın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Anti-Kanser

Elmalar, vücudu kanserli hücrelerden koruyan güçlü anti-kanser yeteneklerine sahip meyvelerdir. Bilim adamları, flavon bakımından zengin elma tüketiminin, pankreas kanseri gelişme riskinizi yüzde 23’e kadar azaltmanıza yardımcı olabileceğini söylemektedir. Elma kabukları içindeki bazı bileşikler, kanser hücrelerine karşı önleyici faaliyetler için potansiyel olduğunu göstermektedir. Ek olarak, kolorektal kanser, lif alımıyla önlenebilir.

Probiyotik etki

Elmalar, probiyotik gibi davranan bir tür lif olan pektin içermektedir. Elmalar, sindirim sistemi içindeki metabolizmayı uyarıyor ve bağırsaktaki iyi bakterileri teşvik ediyor. Bu prebiyotik etki, besin alımını maksimize ederek zararlı bakteri ve toksinleri ortadan kaldırarak sağlığı iyi etki göstermektedir.

Beyaz ve sağlıklı dişler

Bir elmayı ısırmak ve çiğnemek ağzınızdaki tükürük üretimini uyararak bakteri seviyelerini düşürmekte ve diş çürümelerini azaltmaktadır.

Alzheimer’dan korunun

Elma suyunun Alzheimer’ı uzak tutttuğu ve yaşlanmanın beyindeki etkileriyle mücadele edebileceği görülmektedir.

Parkinson karşı koruyun

Yapılan araştırmalar sonucunda yüksek lifli meyve yiyenlerin, beynin dopamin üreten sinir hücrelerinin parçalanmasıyla Parkinson hastalığına karşı korunabileceğini göstermektedir. Bilim adamları bunu içerdiği antioksidanların serbest radikal mücadele gücüyle ilişkilendirmiştir.

Anemiye yardımcı olur

Elmalar semptomları hafifletir ve anemi tedavisinde demir içerdiğinden yararlanmaktadır. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırarak, elmalar sadece anemiyi engellemekle kalmaz, aynı zamanda temel organ sistemlerinin uygun şekilde oksijenlenmesini de sağlar. Bu, kan dolaşımının artmasına ve organ sistemlerinin düzgün çalışmasına neden olur.

Kalbi korur

Elmalar, kanınızda bulunan kolesterol miktarını düzene koyarak kalp ve damar tıkanıklıklarını önlemeye yardımcıdır. Böylece kalp krizine yakalanma riskini azaltır.

Beyin sağlığı

Elmalar, beyindeki, konsantrasyon, problem çözme ve hafızanın iyileştirilmesine bağlı asetilkolin miktarını arttırır.

Bağışıklığı güçlendirir

Elma derisinde bulunan bir flavonoid olan Quercetin, iltihabı azaltmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kolesterolü düşürür

Elmalarda bulunan çözünebilir lif, vücuttaki kolesterol seviyesini düşürerek kardiyovasküler hastalıklara karşı güçlü bir savunma mekanizması haline gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.