Enginarın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Enginar özellikle kış aylarında çokça tükettiğimiz sebzelerden biridir. Ağırlıklı olarak Akdeniz Bölgesi’nde yetişen bu sebze, sağlıklı yaşam için beslenmesine dikkat eden insanların başlıca tercih ettiği besinlerden biri olarak geçer. Onlarca çeşit yemeği yapılabilen enginar çiğ de tüketilebilen bir sebzedir.

Karaciğerin Dostu

Kolesterol yüksekliği karaciğerin çalışmasını zorlaştırır. Aşırı kolesterol alımında karaciğer vücudu korumak için fazladan emilim yapmak mecburiyetinde kalır. Bu da karaciğerin zorlanmasına sebebiyet verir. Bu konu da enginar karaciğerin fazla yükünü alarak kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur. Yine enginar sayesinde kolesterolün dengelenmesiyle yüksek kolesterolün sebep olduğu felç ve inme riski aza indirilmiş olur. Karaciğerin en büyük yardımcısı olan enginar düzenli şekilde tüketildiğinde karaciğere bağlı hastalıkların en aza indirilmesinde de bir hayli yararlı olacaktır.

Lif Kaynağıdır

Sindirim sistemimizin sağlığı ve işlevi açısından en faydalı besinlerden birisi olarak gösterilen enginar kuvvetli bir lif kaynağıdır. Mide, bağırsak sistemi problemleri ve kalın bağırsak kanserinden korunmak için liften zengin ürünlerle beslenmeye ağırlık vermek gerekmektedir. 120 gr enginar yaklaşık 10-11 gr posa içeriyor. Düzenli tüketildiğinde de sindirim sağlığımızı geliştirmeye yardım ediyor. Kilo vermek isteyenler için de güzel bir alternatif. Bir orta boy haşlanmış enginar yaklaşık 64 kaloridir. Aynı zamanda zengin lif içeriği sebebiyle de diyet listelerine güvenle eklenilebilecek bir üründür.

Anemi Hastalığı İle Savaşır

Enginar, demir açısından da zengin bir besindir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi hastalığı için içeriğinde bolca demir bulunan enginar tüketimi yararlı olacaktır. Düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki demir eksikliğini azaltarak anemi hastalığının tedavisinde etkili olacaktır.

Enginar Macununun Faydaları Nelerdir?

  • K ve C vitamini içerir.
  • İdrar söktürücüdür.
  • Vücuttaki lif ihtiyacının bir kısmını karşılar.
  • Safra kesesi sağlığını destekler.
  • Karaciğerin yenilenme hızı artırır.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.
  • Çinko, potasyum ve demir kaynağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.