Goji Berry (Kurt Üzümü) Faydaları

Moğolistan, Tibet Himalayalar ve Çin’de bulunan goji berry bitkisi 6000 yıllık geçmişe sahip bir bitkidir. Sağlık açısından faydalı olan bu bitkinin Türkiye’deki adı ‘’kurt üzümü’’ olarak geçer. Yüksek oranda antioksidan içermesi ile 2000 yıldır Çin’de tıp dünyasında kullanımı olan bir bitkidir. Tibetliler goji berry(kurt üzümü) ile elde ettikleri ilaçlar ile kan basıncı ve kolesterol düşürmede kullanmışlardır.Yumuşak bir meyve olan goji berry tatlıdır ve sulu bir meyvedir. Taze olarak tüketilmesinin yanında kuru olarak da tüketimi sağlanmaktadır. 

Erken Yaşlanmayı Önler

 Vücutta bulunan yağ oranını azaltması, uyku düzenini sağlaması, hafızanın güçlenmesi ve büyüme hormonu salgılamasına neden olarak gençlik takviyesi yapar ve afrodizyak özelliği de sağlar.

Anksiyete Ve Depresyonu Hafifletir

Goji berry içerisinde bulundurdukları ile depresyon, anksiyete ve diğer psikolojik sorunların giderilmesine oldukça yardımcı olur. Bu yönüyle Çin’de yaşam enerjisinin arttırdığına inanılmaktadır.

Vücuda Enerji Verir

Hastalık sonrası yaşanan halsizlik, yorgunluk ve bitkinlik şikayetlerini gidermede faydalı olur. Egzersiz için enerji vererek vücudun güçlü ve dayanıklı olmasına etken olur.

Kanserden Korunmayı Sağlar 

Germanium adlı bir madde içermesi nedeniyle kanserden koruyucu etki sağlar. Bu maddeyi içeren tek bitkidir. İçeriğindeki antioksidan ve polisakkaritler ile kansere neden olan genetik oluşumlara engel yaratır. Bazı araştırmacılar Karaciğer kanserini önleme de etkili olduğu yolunda tavsiye etmektedirler. Zehirden arındıran etkisi ile karaciğer önemlidir.

Yağ Yakmak İçin Bire Bir

Goji berry 19 farklı amino asit içerir. Proteinin yapı taşı amino asitler de kasların yenilenmesi ve büyümesini sağladığı gibi, yağ yakımını hızlandırır.

Kolesterolü Düşürür

Betasitosterol içermesi ile kolesterol miktarında azalma sağlar. Antioksidan özelliği ile de; damarlarda oluşabilecek plakları engeller. Flavonid içermesi sayesinde de; atar damarların esnekliğini korur ve açık kalmasını sağlar.

Cinsel Gücü Artırır

Asya tıbbında cinsel gücü artırıcı olarak yer alan goji berry testesteron seviyesinde artışa neden olarak her cins üzerinde etkisini göstermektedir.

POLEN ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT ETMELİ

Polen alerjisi olanlar Goji Berry yerseler, hırıltı, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, gözlerde kaşıntı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Uykuyu düzene sokma özelliğine sahiptir. Goji berrynin yalnızca gündüzleri kullanılmalıdır. Çünkü geceleri tüketildiğinde uykuyu kaçırabiliyor ayrıca fazla tüketildiğinde uykusuzluğa neden olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.