Hangi Ekmek, Neye Faydalıdır ?

Tam Buğday Ekmeği

İçerisinde bulunan yüksek oranda lif sayesinde de doygunluk hissi verdiğinden kilogram verici etkiye sahiptir. Vücudun yağ ve kolesterol emilimini azaltmaktadır. Hemoroit, diyabet ve kalp hastalarını önleyici etkiye sahiptir. Düşük enerji ve diyet lifi sayesinde metabolik hastalık riskini azaltır. Kan lipitlerinin ve kan şekerinin dengelenmesi ile kan basıncının düzenlenmesinde önemli bir rol oynar.

Çavdar Ekmeği

Çavdar ekmeği, beyaz buğday ekmeğinden daha koyu bir renge ve daha kuvvetli bir tada sahiptir. Kan şekeri kontrolü, kalp sağlığı ve sindirim sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli potansiyel sağlık faydaları vardır. Çavdar unu, buğday unundan daha az gluten içerir, bu sebeple ekmeği daha yoğundur ve normal buğday bazlı ekmekler kadar kabarmaz. Ancak yine de gluten içerdiği dikkate alındığında, çölyak hastalığı ya da gluten duyarlılığı olan insanlar için uygun değildir.

Kepekli Ekmek

Kepekli Ekmek: Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Diyabet ve kalp damar hastalıklarını önleyicidir. Zayıflatıcı etkiye sahiptir. Hipertansiyon ve obezite hastalıkları riskini azaltmaktadır.

Tam tahıllı ekmeğin faydaları

Sağlığımız için pek çok yararı bulunan tam tahıllı ekmeğin yararları şu biçimde sıralanabilir:

  • Stresi önler, depresyona yatkınlığı en aza indirir.
  • Mide sağlığı için koruyucu besinlerin arasındadır.
  • Bitkisel kaynaklı olduğu için kolesterol içermez. Bu sayede kandaki kolesterol düzeyinin kontrolüne yardımcı olur.
  • Tam tahıllı ekmekler B12 hariç tüm B grubu vitaminlerinin temel kaynağı olduğu için tiroit rahatsızlığı olanlar için en uygun besindir.
  • Kan dolaşım bozukluğu ve yüksek tansiyon hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Kolon kanseri ve hemoroid hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Ekmek yemek vücudumuzun ekonomik yoldan enerji gereksinimini karşılar.

Çavdar Ekmeği

İçeriğinde B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko bulunan çavdar ekmeğinin lif içeriği de bir hayli yüksek. Yeterli lif alındığında sindirim sisteminin düzenli çalışmakta olduğu biliniyor. Ama çavdar ekmeğinin yararları bunlarla sınırlı değil… Vücuttaki toksinleri atmaya, damar sertliğini önlemeye, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu gibi, kalp krizi riskini azalttığı da biliniyor

Ekşi mayalı ekmek

Ekşi Maya, kan şekeri ve insülin düzeylerini normal düzeylerde tutarak, insülin direnci ve şeker hastalığını önlemeye yardımcıdır.Ekşi mayalı ekmeğin içerdiği vitaminler: B1-B6, B12, folat, niasin, riboflavin, E vitamini.Mineraller ise, selenyum, demir, manganez, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve potasyumdur. Bununla birlikte, protein ve yararlı yağ asitleri içerir.

Ekmeğin zararları var mıdır ?

Çölyak, emilim problemi yaşamakta olan kişilerin doktorlarına veya diyetisyenlerine danışmadan kesinlikle ekmek tüketmemeleri gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.