Havucun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Besleyici ve lezzetli olması ile öne çıkan havuç, kendisine özgü aroması ile yemeklere lezzet vermektedir. Sağlığa yararı sebebi ile çok fazla tercih edilen havuç, düşük yağ ve protein değerine sahiptir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan havuç, çeşitli çorba ve salataların beraberinde garnitürlerde de önemli bir bileşen olarak kullanılıyor. Turuncu, mor, beyaz, sarı ve kırmızı gibi farklı renklere sahiplerdir. En çok kullanılan sebze olduğu kadar, yararları da saymakla bitmez.

Vücudu Temizler

Havuç tüketerek safra ve karaciğere yerleşmiş zararlı yağları giderebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Lenf bezleri, damarlar, beyaz kan hücreleri, solunum yolu ve dalak gibi vücudun birden çok parçasını kapsayan bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için bir çok sebzede bulunmayan protein ve lifere ihtiyaç vardır.

Görme Kabiliyetini Geliştirir

Görme keskinliğini iyileştirmek ve gece körlüğünün yaşlandıkça ilerlemesini engellemede başarılı olduğu havucun etkisi altında görülmekte.

Ağız Sağlığını Geliştirir

Havuçlardaki organik bileşikler iyi mineral antioksidanlardır ve hemde diş etlerini uyarır ve fazla tükürük salgılar. Tükürük alkali bir maddedir ve sıklıkla kavite (diş çürüğü),ağız kokusu ve diğer ağız sağlığı risklerine yol açabilen parazitler ve yabancı cisimlerle savaşır.

Havuç Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havucun kök yeşil olmalıdır. Sert ve sıkı yapıya sahip olan havuçlar daha lezzetlidir. Havuç dikkatli bir biçimde seçildiği takdirde uzun süre buzdolabında kalabilmektedir. Her türlü yemeği sağlıklı ve lezzetli hale getirmek için havuç kullanılabilmektedir.

Havuç Suyunun Yararları

  • Kalp ve Damarların sağlıklı olmasında etkili rol oynar.
  • Vücutta oksijen ve demir miktarının artmasını sağlar.
  • Havuç, kas gelişimini destekler.
  • Havuç suyu kilogram vermeyi destekler
  • Cildi nemlendirir ve ciltteki izleri hafifletir.
  • Doğum öncesi bakım için havuç suyu tüketebilirsiniz.
  • Cilt kırışıklıklarını giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.