İncir Nedir? İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir, genelde Asya kıtasının batısında yetişen ve taze hali sadece bu alana yakın yerlerde bulunabilen lezzetli ile ünlü bir meyve. Kuru incir ise nerdeyse dünyanın her yerinde bulunabiliyor.

İncir lif, mineral ve antioksidan açısından çok yararlı bir besin kaynağı.Aynı zamanda içerisinde faydalı bir çok vitamin de barındırıyor. A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve klor olarak oldukça zengin.Kalori içeriği yüksek meyvelerden olan incirin tazesinin 100 gramı 65 kcal iken kurusunun 100 gramı yaklaşık 285 kcal’dir.

– Bağırsak Sorunlarını Engelliyor

Üç tane incirde toplam 5 gram lif bulunuyor. Bu yoğun lif oranı ise bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlıyor. İncirin faydalarından bir tanesi de, bağırsakların düzenlenmesine yardımcı ve bütün boşaltım problemlerinin tedavisinde oldukça etkili olması.

– Diyet İçin Çok Faydalı

İncirin faydalarından bir diğeri de yüksek lif oranı barındırdığı için kilogram kontrolünde de büyük kolaylık sağlaması. Ancak yüksek lif oranının yanında doğal şeker içerdiği için gereğinden fazla kalori almanıza da neden olabilir.

– Hipertansiyon Kontrolünde Etkili

İnsanlar sodyum ihtiyaçlarını genellikle tuzdan karşılıyorlar. Ancak yüksek sodyum ve düşük potasyum, hipertansiyona sebep olabiliyor. İncir ise yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği ile hipertansiyon sorunları için mükemmel bir yiyecek konumunda.

-İncir Yemek Kemikleri Kuvvetlendiriyor

İncir, sağlık uzmanları tarafından kalsiyum içeriği yüksek bir besin olarak değerlendiriliyor. Kalsiyum ise kemikler için en faydalı mineral konumunda. Fosfor bakımından kuvvetli olmasıyla de ön plana çıkan incir bu yönden kemik zedelenmelerine karşı bir besin kaynağı.

– Boğaz Ağrıları İçin Bire Bir

Yoğun müsilaj içeriği ile incir, boğaz ağrıları için yararlı bir yiyecek olarak görülüyor. Bu da tahriş olmuş boğazlar için incir yemenin faydalı olduğu manasına geliyor, hemde ses tellerindeki acı ve stresi ortadan kaldırıyor.

  • Yüksek kalori içeriği ile enerji sağlaması ve krampları engelleyici özelliği sebebiyle sporcu beslenmesinde mutlaka günlük olarak yerini almalıdır.

Tüm bu faydalarına rağmen içeriğindeki karbonhidrat ve meyve şekeri oranı nedeniyle gerek şeker hastaları gerekse zayıflama programı uygulayan bireyler tarafından kontrollü bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.