Ispanağın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Düşük kaloriye sahip olması kilo vermek isteyenlerin diyet listesinde bulunmasını sağlar. Yüksek kan şekeri, yüksek tansiyon ve kanser risklerini azaltmaya yardımcı olur. 

Beyin Sağlığını Korur

Ispanak sinir sisteminde hormon üretimini destekleyen folat, K ve C vitaminlerini içermektedir. Beyin sağlığı için gerekli olan yağ ve asit oranlarını dengeleyerek beyin sağlığına katkıda bulunur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sindirim sistemi organları ve özellikle bağırsak sağlığını koruması bağışıklık sisteminin hastalıklarla mukavemetine katkıda bulunmaktadır.

Cilde Fayda Sağlar

Cilt sağlığımızı koruyabilmemiz için bazı temel besinlere ihtiyacımız vardır ve ıspanak bu noktada muhteşem bir seçenektir. Ispanak A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi hayati mineraller ile doludur.

Kemikleri Korur Ve Güçlendirir

K vitamini açısından çok zengin olan ıspanak daha sağlıklı ve kuvvetli kemikler için çok büyük önem arzeder. Kemiklerin yapısını koruyucu özelliğiyle ıspanak, süt ürünlerinde bulunan kalsiyumla karşılaştırılabilecek oranda kalsiyum içermektedir. Bu bakımdan süt ve süt ürünlerini tüketmekten hoşlanmayan veya tüketme olanağı bulunmayan kişilerin de bunlara alternatif olarak ıspanak tüketmeleri önerilir.

Anemiden Korur

Ispanak kansızlık ve kansızlıktan kaynaklı her hangi bir sorun yaşamak istemeyen kişilerin en az haftada iki kez düzenli olarak ıspanak tüketmeleri gerekir. Demir eksikliği kişide sadece kansızlık, anemi değil, yanında pek çok farklı hastalığı da getirmektedir. Bu bakımında kadınlar hamilelik döneminde ve doğum sonraki süreçte, çocukların da büyüme, gelişme çağında mutlaka düzenli olarak ıspanak tüketmeleri gerekir. 

Ispanak Nasıl Tüketilmelidir?

Ispanağı taze taze pişirilip hemen tüketirsek insan vücudunu kanser yapıcı zararlı maddelerden korur. 

Ispanağın Zararları Nelerdir?

Bilinen yan etki ya da alerjik reaksiyonu yoktur. Bununla beraber, bazı durumlarda ıspanak, diyabetli hastalarda kan şekeri düzeyinde ciddi dalgalanmalara neden olabilir. Bununla beraber, nadir olan bu durumda, herhangi bir rahatsızlık ya da reaksiyon komplikasyonları engellemek için mümkün olan en kısa bir süre içinde tedavi edilmelidir. Böbreklerde aşırı derecede kalsiyum oluşması ise sağlık açısından oldukça zararlıdır. Ayrıca aşırı ıspanak tüketimi mideye zarar verebilir. Şişkinlik, gaz, kramp gibi problemlerin oluşmasına sebep olur.

Ispanak Suyunun Faydaları

Diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanak çiğ, pişmiş, yemek biçiminde, çorba veya börek içinde tüketilebilmektedir. Ancak bunlara ilave olarak ıspanağın suyu da çok yararlı, bir çok sağlık sorununa çözüm olarak niteliktedir. Ispanak ister yaprak biçiminde tüketilsin isterse kaynatılıp suyu içilsin tüm besin değerini korur. Ispanak suyu kan hücrelerini korur ve canlandırır. Bu sayede kişinin kanı daha sağlıklı olacağından anemi riski düşük olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.