Kabağın Faydaları

Kabak daha sağlıklı oluşu ve lezzetli geniş çevreler tarafından bilinen yeşil renkli bir sebzedir.

Kemik Sağlığı

Kabağın içeriğinde bulunan magnezyum ve mineraller kemik sağlığı için yükse miktarda önem arzeder. Hem kemik gelişimi konusunda kabağın büyük yararları vardır hem de gelişen kemiklerin zarar görmesini ve ileride birtakım olumsuzluklarla karşılaşılmasını önlemede büyük öneme sahiptir. Kabak eklemle ilgili sorunları ve rahatsızlıkları olan kişilerin de bolca tüketebileceği bir gıdadır. Eklem rahatsızlıklarında da kabak bir hayli etkili ve iyileştirici rol oynamaktadır.

Göz Sağlığı

Kabak, beta karoten ve luteini yüksek miktarda içermesi nedeniyle göz sağlığı ve gözün korunması konusunda bir hayli etkilidir. Düzenli olarak kabak tüketilmesiyle gözde meydana gelen hasarları, rahatsızlıkları ve görme kusurlarını engellemek ya da en aza düşürmek mümkün olacaktır. Bu nedenle gözlere bir hayli fazla yararı bulunan kabağı sıklıkla tüketmek büyük önem arzetmektedir. Üstelik kabak ileriki yaşlarda yaşlanma nedeniyle oluşabilecek katarakt gibi görme kusurlarının önüne geçilmesinde de etkili olmaktadır.

Potasyum Kaynağıdır

Bir fincan pişmiş kabak, günlük potasyum ihtiyacınızın %15’inden fazlasını verir. Bu değer normalde alınan vitamin takviyelerinden bile daha fazla bir miktardır. Potasyum ise kalp rahatsızlığı riskini azaltan öğelerden bir tanesidir.

Sindirime Destek

Araştırmalar kabağın, sindirim sistemi kanalında ülserle ilişkili semptomları ve sızdıran bağırsak sendromunu azaltabilecek anti-inflamatuar koruma sağladığını ileri sürüyor.

BESİNLER VE KALORİ

Kalori 14

Protein 0.5 gram

Karbonhidrat 3.1 gram

Lif 0.6 gram

Yağ 0.1 gram

MİNERALLER

Fosfor 25 mgr

Kalsiyum 25 mgr

Demir 0.4 mgr

Potasyum 141 mgr

Sodyum 1 mgr

VİTAMİNLER

A vitamini 390 IU

B1 vitamini 0.05 mgr

B2 vitamini 0.08 mgr

B3 vitamini 0.8 mgr

B6 vitamini 0.1 mgr

C vitamini 10 mgr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.