Kahve Çeşitleri, Dünya Kahveleri Çeşitleri ve Kahvenin Faydaları

Ülkemizde kahve tiryakisi olan çok fazla insan vardır. Üstelik kahvenin birbirinden güzel çeşitlerinin olması, tüketimini de arttırıyor. İnsanlar iş yorgunluklarını atmak için ya da eve gelen misafirlerine hızlıca içecek bir şeyler sunmak için kahveyi tercih ediyor. Kahve denilince akla ilk olarak kafein gelir ancak kahvede iç iltihabı azaltan ve hastalığa karşı koruyan antioksidanlar ve diğer aktif maddeler de vardır. Dünya üzerinde birçok çeşidi tüketilen kahvenin ülkemizde en yaygın olarak bilineni ise Türk kahvesidir.

Kahvenin Faydaları

  • Sizi uyanık tutar.
  • Yağ yakmaya yardımcı olan birkaç doğal maddeden biridir.
  • Yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasını ve egzersiz yaparken yakıt olarak kullandığımız serbest yağ asitleri olarak bırakmasını sağlar.
  •  Kahve riboflavin (B2 vitamini), pantotenik asit (B5 vitamini), manganez, potasyum, magnezyum ve niasin içerir. Kahve, Batı diyetindeki en büyük antioksidan kaynaklarından biridir.
  •  Alkollü içecekleri kahvelerle birleştirmek sizi rahatsızlıktan kurtarmaz, ancak görünüşe göre günde 2-3 fincan kahve içen insanların siroz riski oldukça düşmektedir.
  • Belirli Kanser Türlerinin Riskini Azaltır.
  • Kafeinin tansiyonu yükselttiği biliniyor ama kalp damar hastalığına yakalanma riskini artırmıyor, tam tersine, kalp krizlerini önlüyor gibi görünüyor. Bu konudaki üst düzey araştırmalar, kafein ve kalp hastalığı arasındaki ilişkinin iyi olabileceğini gösteriyor. 
Kahve Çekirdikleri

Kahve Çeşitleri

1. Türk Kahvesi

Kuru kahve çeşitleri arasında bulunan ve kahve çekirdeğinin çok ince olarak çekilip kavrulmasıyla oluşturulan geleneksel bir lezzettir. Sert kahve çeşitleri arasında bulunan bu lezzetin bir benzeri de Bosna Hersek’te gelenekselleşmiştir. 

2. Espresso

 Özel makinesinde basınçlı sıcak su ile hazırlanan filtre edilmemiş kahve türüdür. Filtre edilmediği için kahve bileşenleri de sıvıya dahil olur. Kahve içerisinde yararlı bileşenler olduğu kadar zararlı bileşenler de bulunmaktadır.

3. Filtre Kahve

Demlendikten sonra kâğıt bir fitreden geçirilerek sunum halini alan kahve, partiküllerinden arındığı için saf sıvı halinde tüketilir. ABD’de en çok tüketilen kahve türü de budur.

4. Mırra

 Ülkemizin doğusunda tüketilen özel bir kahve türüdür. Kahve uda kaynatılıyor. Ardından süzülen kahve tekrar içerisinde kahve eklenerek kaynatılıyor. Birkaç kez tekrarlanan bu işlemden sonra, bir fincan kahve içerisinde aslında birkaç fincanlık kahve koymuş oluyorsunuz. Kafein açısından çok zengin olan bu kahvenin tadı da acıdır.

5. Americano

İtalyanlar tarafından geliştirilen bu kahve çeşidi espressoya su eklenmesiyle oluşturulur. Filtre kahveye benzeyen bu lezzetin sertlik derecesini ise Americanoya konan kahve ve su miktarı belirler.

6. Cappuccino

Sütlü kahve çeşitleri arasında yer alan bu kahve, espresso ve sütle yapılır. Türkiye’de de sıklıkla tüketilen kahve, soğumaması için porselen fincanlarda servis edilir.

7. Luwak Kahvesi

Pahalı kahve çeşitleri arasında ilk üçe giren bu kahve, Asya’ya özgü bir kedinin dışkısından elde edilir. Karışımlar eklenerek sunumu yapılır.

8. Macchiato

Genellikle üzerine kakao serpilerek servis edilen kahve, sütün yoğunlaştırılmasıyla oluşturulur. Espressoya göre daha yoğun kıvamlıdır.

9. Finlandiya Peynirli Kahve

Evde geleneksel yöntemlerle yapılan peynirin filtre kahveyle birleşmesi sonucu oluşur. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir kahvedir. Evde kahve çeşitleri arasında en çok tüketilenlerdendir.

Kahve

10. İspanya Bonbon Kahvesi

Bu kahvenin özelliği iki farklı sütten yapılmasıdır. İnek sütü ve süt reçeli kullanılan kahveye şeker eklenmesine gerek yoktur.

11. Fas Kahvesi

Bu kahve ilk bakışta sütlü Türk kahvesini oldukça andırır. Ancak kahve öğütülürken içerisine susam, muskat ve karabiber konur. Kahve pişirilirken bu karışım ile pişirilir.

12. Kenya Kahvesi

Kenya kahvesi keskin bir lezzete sahiptir. Bu kahvenin içerisinde turunçgil ve üzüm tatları ayırt edilebilir. Kahvenin içeriğinde bulunan keskinlik ağız sulandıran bir asidiktir. 

13. Etiyopya Kahvesi

Kahvenin anavatanıdır. İlk olarak Kaffa bölgesinde kullanılırken Özdemir Paşa tarafından keşfedilir. Bölgesel olarak farklılık gösterir ancak buradaki fark inanılmaz derecede fazladır.

14. Yemen Kahvesi

Kahve deyince aklımıza ilk gelen ülkedir. Özdemir paşa tarafından Yemen’e getirilen kahve tohumları burada yetiştirilmiş. Yüzlerce yıl kahve buradan Osmanlı’ya yayılmış. 

15. Dominik Kahvesi

En iyi organik kahve yetiştiren ülkelerden biridir.  Coğrafi konumu ve iklimi nedeniyle yüksek aromalı ve sert olan kahvesi aranan bir kahve yapsa da iç tüketim çok fazla olduğu için dışarıya satış kısıtlıdır.

16. Endonezya Kahvesi

Üçüncü büyük kahve üreticisi ülkedir. Diğerlerinin aksine genellikle robusta türü kahve yetiştirir. Kahveleri ülkenin adından çok bölgesel olarak tanınır. Sumatra, Java, Sulawesi ve Timor kahve sevenleri iyi bildikleri isimlerdir. Dünyanın en pahalı kahvesi olan Kopi Luwak (misk kedisi kahvesi) de burada üretilir.

17. Kolombiya Kahvesi

Dördüncü büyük kahve üreticisidir. Kalite standardı devlet tarafından kontrol altındadır. Kuzey Amerika’da en çok aranan kahvedir. Bahçe ve rakım değiştikçe aroması değişir. Engebeli arazisi nedeniyle zor ama yüksek kaliteli kahve üretilir. Dengeli asiditesi ve yumuşak içimi nedeniyle çok sevilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.