Karnabaharın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Uzun Süre Tok Tutar

Karnıbahar, sindirimi ve hazmı en kolay sebzeler arasındadır. Bağırsak hareketlerini düzenleyen ve mideyi rahatsız etmeyen yapısı ile bilinen karnabahar yüksek lif oranına sahip sebzeler arasında bulunmaktadır. Yüksek lif içermesinden dolayı uzun süre tokluk hissi yaşatan karnabahar, bu nedenle çok fazla tercih edilen bir besin türüdür.

Göz Hastalıklarını Önler

Sulforaphane, retinal dokuları oksidatif stresin neden olduğu zararlardan korur, görme bozukluklarını ve katarakt gibi çeşitli göz rahatsızlıklarını önler.

Çok İyi Yağ Yakıcıdır

Midede hacim kaplar ve daha çabuk doygunluk hissi yaratır. İlk yemek olarak karnabahar salatası ya da fırında Karnıbahar  ya da haşlanmış karnabahar tercih ederseniz kalorili olan en temel yemekleri daha az yersiniz.

Kabızlığa İyi Gelir

Uzun süreli kabızlık sorunu yaşayanların düzenli karnabahar tüketmeleri son derece önemlidir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen yapısı ile karnıbahar kabızlık sorunu yaşayanların tüketmesi gerekli olan bir sebzedir. Aynı zamanda kolon kanseri riskini azalttığı bilinen karnabahar, bağırsak sağlığı için son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.