Keçiboynuzunun Faydaları

Halk arasında ‘harnup’ olarak bilinen keçiboynuzu, zengin besin içeriğinin beraberinde, yüksek seviyede antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi açısından bir hayli büyük öneme sahiptir.

Yüksek Seviyede Antioksidan Kaynağıdır 

Keçiboynuzu unu oksidatif hasarı azaltmaya ve hücrelerinizi daha sağlıklı tutmaya yardımcı olan polifenoller içerir. Bundan dolayı, bu un diğer faydalarının yanında erken yaşlanmanın etkilerini önlemeye de yardım eder.

Kilonuzu kontrol Etmenize Yardımcı Olur

Keçiboynuzu unu pratikte nerdeyse hiç yağ içermez ve bu un ile yapılan yiyecekler kakao ile yapıldıklarında içerdiklerinden daha az kalori içerirler. Bu daha sağlıklı bir kiloya ulaşıp bu kiloyu korumanıza yardımcı olur. Midede uzun süre kalarak tokluk hissini uzatıp iştahı azaltan çözünür lifler açısından da çok zengindir.

Kan Şekerini Dengeler

Keçiboynuzunun şeker ve kalori miktarı düşüktür. Kan şekerini düzenleyerek yükselmesini engelleyebilir. Özellikle diyabet hastalarının halsizliklerine karşı güvenli bir besindir

Cinsel Gücü Artırır

Afrodizyak özelliğini taşıyor olan bu meyve kişiyi zinde ve enerjik tutarak cinsel performansı artırır.

Demir Kaynağıdır

Keçiboynuzundaki demirin daha iyi emilebilmesi için bu baklagili narenciyeler gibi C vitamini bakımından zengin olan yiyecekler ile beraber tüketmek gerekir.

Keçiboynuzu Pekmezi Faydaları

  • İçerdiği lifler dolayısı sindirim sistemini koruyucu etkisi vardır. Aynı zamanda lif içeriği kilogram vermeye de yardımcı olur.
  • Keçiboynuzu tam bir enerji deposudur, ayrıca cinsel gücü de arttırıcı özelliği vardır.
  • Keçiboynuzu pekmezi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu özelliği sayesinde soğuk algınlığına karşı vücudu korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.