Kinoa Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kinoa, dünyanın en popüler sağlık gıdalarından biri olarak bilinmektedir. Günümüzde kinoa, ülkemiz dahil dünyanın her yerinde bulunabiliyor. Kinoa, yenilebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasında bulunan bir bitkidir. Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir.

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Yemeklerde bulgur ve ekmek yerine kullanılabilir.Kahvaltıda tam tahıllı gevrekler yerine süt ve yoğurt ile karıştırılabilir ya da salatalara katılabilir. 2-3 çorba kaşığı pişmiş kinoa yaklaşık 1 dilim ekmek veya yaklaşık 2-3 kaşık pişmiş bulgur yerine geçebilir.

Besin Değeri

100 gram pişmiş kinoada 120 kalori, 4.4 gram protein, 19.4 gram karbonhidrat ve 2.8 gram lif bulunmaktadır.. B vitaminleri, manganez, fosfor ve magnezyum açısından da zengindir. Bitkisel protein ve lif içeriği yüksektir. Amino asit bakımından zengin bir içeriğe sahip olan kinoa, 9 esansiyel amino asidi yapısında bulundurmaktadır. Bu sebeple veganlar için iyi bir protein kaynağı olarak bilinmektedir. Yüksek protein içeriği, zayıflama diyetlerinde metabolizmayı hızlandırması ve uzun süre tokluk sağlaması açısından yardımcı olmaktadır.

Yüksek Protein İçerir

Kinoa vücutta sentezlenemeyen yani dışarıdan alınması gereken 9 esansiyel aminoasitin tümünü içermektedir. Bu nedenle kinoa , mükemmel bir protein kaynağı olarak görülmektedir. 1 su bardağı pişmiş kinoa 8 gram protein içeriğiyle veganlar ve vejeteryanlar için önemli bir bitkisel protein kaynağı olmaktadır. Kinoa  ayrıca yüksek protein içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırıp, daha kolay iştah kontrolü sağlayabilir.

Yüksek Lif İçerir

Kinoanın bir diğer önemli faydası ise yüksek lif içeriğidir.1 su bardağı pişmiş kinoa yaklaşık 5 gram çözünür lif içermektedir.Çok sayıda bilimsel çalışma, çözünür lifin kan şekeri seviyesini ve kolesterolü düşürmeye, aynı zamanda kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Yüksek Mineral İçerir

Özellikle magnezyum, potasyum, çinko ve demir bulundurur ve oldukça gerekli minerallerdendir.

Cilt Lekelerini Azaltır

İçerisinde barındırdığı B vitamini ile kinoa, cilt lekelerini gidermekte en büyük desteklerden biri olabilir. Pigmentasyon önleyici bileşenleri sayesinde cilt tonunu düzenleyen kinoa, yüzünün çeşitli bölgelerinde oluşabilecek koyu lekeleri de azaltmanızı sağlayabilir.

Yaşlanma Karşıtı Bakım Uygular

Kinoa, içerisinde lizin adında bir bileşen barındırıyor.Cildin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca antioksidan bakımından zengin oluşu, serbest radikallerin cilde etkilerini önlüyor. Böylece de cilt, kırışıklık ve leke gibi erken yaşlanma belirtilerinden kurtulup, daha sıkı bir görünüme kavuşuyor.

Gluten İçermez

Kinoa  gluten içermeyen gıdalardan birisidir.Glutensiz beslenenler kinoayı gönül rahatlığıyla tüketebilirler.Yapılan araştırmalar gluten içermeyen ekmek ve makarnalar yerine kinoa tüketmenin kan şekerini ve trigliserid düzeyini belirgin derecede düşürdüğünü göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.