Kirazın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Uyumanızı sağlar

Kiraz içerisinde bulunan melatonin hormonu, uyku düzeni oluşturmanıza katkıda bulunur.İstediğiniz faydayı elde etmek için kirazı uyku saatinizde tüketmeniz yarar sağlayacaktır. Yapılan incelemeler, iki çorba kaşığı kiraz suyunun, bir melatonin ilacı kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Sapının faydaları saymakla bitmiyor

Kirazın sadece gövdesi değil sapları da şifa kaynağıdır. Kiraz sapı; kaynatılıp içildiği zaman sakinlik, hazımsızlığı kolaylaştırma, ödem ve idrar atmaya faydalıdır.

Tansiyonu düzenler

Kirazlar, vücudumuzdaki fazla sodyumdan kurtulma ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olan mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Kiraz tüketimi potasyum ve sodyumu dengeler. Ayrıca düzenli kiraz tüketimi hipertansiyonun oluşmasını önler. Özellikle tansiyon hastaları, gün içerisindeki tansiyon değerlerini düzenlemek için kiraz tüketebilirler.

Kilo verdirir

Kiraz, diyet listelerinin en üst sıralarında yer alır. Ayrıca kiraz; tiamin, riboflavin ve vitamin B6 gibi birçok B vitaminini içermektedir. Bu vitaminler metabolizma için çok önemli bir yere sahiptir. Vücuttaki besin maddelerinin enerjiye dönüşmesini sağlar. Dolayısıyla kiraz, kilo vermenize yardımcı olur.

İnme riskini azaltır

Kirazların kardiyovasküler yararları da bulunuyor. Kiraza kırmızılığını veren pigment olan antosiyaninler, yağ ve glikoz metabolizmasında yer alan genleri aktive edebilir. Ayrıca kiraz, inme riskini düşüren meyvelerden biridir.

Cildin yaşlanmasını önler

Vücuttaki zararlı toksitlerin atılmasına yardımcı olan kiraz, hemde cildi ölü hücrelerden temizler ve yenilenmesini sağlar. Michigan Devlet Üniversitesi’nden bilim adamlarına göre günlük bir bardak kiraz kompostosu veya bir avuç kiraz; tüketimi yaşlanmayı yavaşlatır.

Hamilelikte Kiraz Yemenin 7 İnanılmaz Faydası

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
  • Kan Damarlarını Güçlendirir
  • Şişlik ve İltihapları Azaltır
  • Gestasyonel Şeker Hastalığını Önlemede Etkilidir
  • Bebeğin Beyin Gelişimini Destekler
  • Uyku Kalitesini Arttırır
  • Kabızlığa İyi Gelir

Kirazın zararları

Kirazın etkili bir zararı yoktur ancak aşırı tüketimin sebep olduğu bir başka problem de ishaldir. Bazı hassas bünyelerde mide yanmasına sebep olabilir. Fazla kiraz tüketimi bazı bireylerde alerjik reaksiyonlar da gösterebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.