Kırmızı Pancar Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Pancar etkileyici bir besin profiline sahip. Kalorisi düşük ancak vitamin ve mineral açısından zengin bir sebze olan kırımızı pancar, hemen hemen tüm vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırır. Pancarlar ayrıca, sağlık açısından birçok faydası olan bitki bileşikleri olan inorganik nitratlar ve pigmentler içerir.

Kırmızı Pancar Tansiyonu Kontrol Altında Tutar

Kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme gibi kalp hastalıkları dünya çapında ölümlerin önde gelen nedenlerinden. Yüksek tansiyon, bu durumların gelişmesinde en önemli risk faktörlerinden biridir. Araştırmalar, pancarların sadece birkaç saatlik bir sürede kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir

Sindirimi Düzenler

Lif sağlıklı bir diyetin önemli bir bileşenidir. 1 fincan pancarda 3.4 gram lif bulunur. Lif sindirimi düzenler bağırsaktaki iyi bakterileri besler.

Kalbi Korur, Kanserle Savaşır

Kırmızı pancar yüksek antioksidan içerir. Mor rengini veren betalain sebebi ile içerdiği antioksidan dolayısı ile kalbi korur ve kanserle savaşır. Kişilerin bünyesindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur. İçerdiği antioksidan serbest radikallerle savaşır. Bu durumda kalp korunur ve kanserle mücadelede büyük önem taşıyor.

Pancar Suyu Faydaları

  • Stres ve depresyona iyi gelir.
  • Kandaki şeker seviyesini düzenler.
  • Kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarına iyi gelir.
  • Bağışıklığı korur ve güçlendirir.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır.
  • Karaciğerin işlevselliğine katkıda bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.